Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak dotyk wpływa na noworodka

| aktualizacja: 03.02.2015 | 0

Dotyk twoich dłoni to dla noworodka niezwykłe doświadczenie. Tak przekazujesz mu miłość, chronisz przed chorobami, wpływasz na jego rozwój.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Edipresse
Noworodek, który przychodzi na świat, widzi, słyszy, czuje zapach i smak. Jednak największych wrażeń doświadcza, kiedy go dotykasz. Dlaczego tak się dzieje. Dotyk w chwili narodzin jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów, mimo że nie jest jeszcze w pełni dojrzały.
Teraz dużo mówi się i pisze o złym dotyku. Tym bardziej warto podkreślać ogromną rolę tego dobrego. Przyjazny dotyk ma wielki wpływ na relacje między rodzicem a dzieckiem, a także na pełny rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Czułość, jaką możesz przekazać dziecku w ten sposób, nie ma sobie równych.

Noworodek ma zmysł dotyku

Zmysł dotyku rozwija się pierwszy, więc już w twoim brzuchu dziecko doświadcza wielu bodźców dotykowych. Otaczają go wody płodowe, które dostarczają mu licznych wrażeń odbieranych przez receptory na powierzchni skóry całego ciałka. Prostując rączki i nóżki, sam dostarcza sobie różnorodnych wrażeń czuciowych, bawi się pępowiną, wkłada rączkę do buzi.
Uwaga: Już od 12. tygodnia ciąży całe ciało dziecka reaguje na dotyk. Z pewnym wyjątkiem. Jest nim wierzch i tył główki. Te miejsca muszą pozostać niewrażliwe, by zapewnić dziecku bardziej komfortowe narodziny. Takie „znieczulenie” to cudowny wynalazek natury.

Noworodek jest wrażliwy na dotyk

W chwili przyjścia na świat zmysł dotyku nie jest całkiem dojrzały. Upłynie jeszcze sporo czasu, zanim się udoskonali. Ale już od pierwszych dni życia dziecko czuje, kiedy je dotykasz – odczuwa nacisk, ból i temperaturę dłoni (to dotyk pierwotny). W porównaniu ze wzrokiem noworodka, który pozwala mu dostrzec jedynie pochyloną nad nim twarz, zmysł dotyku jest wprost rewelacyjny. Wystarczy musnąć policzek maleństwa, by odwróciło się w kierunku, z którego doświadczyło dotknięcia, i odruchowo szukało piersi. Gdy pogłaszczesz je po czółku albo położysz rękę jego na piersi, uspokoi się. Trzymanie za rączkę daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala łatwiej zasnąć.
Uwaga W pierwszym roku życia dziecko uczy się, że coś jest gładkie lub szorstkie, miękkie lub twarde, okrągłe lub kanciaste itp. Z czasem zyskuje świadomość, z którego miejsca dotyk pochodzi. Im jest starszy, tym łatwiej mu opowiedzieć, co go boli (precyzyjnie wskaże miejsce bólu).

Usta i język to u noworodka miejsca najbardziej wrażliwe na dotyk

Początkowo najbardziej wrażliwe na dotyk są usta i język – dzięki nim dziecko rozpoznaje gotową do karmienia go pierś. A już wkrótce wykorzysta je do poznawania świata. Będzie wkładał do buzi wszystko, co go zaciekawi. Dziecko, biorąc przedmiot do ust, nie tylko go czuje, ale niejako ogląda językiem. W jego mózgu tworzy się wtedy obraz tej rzeczy. Starsze niemowlęta potrafią wzrokowo rozpoznać zabawkę, którą wcześniej trzymały w buzi.
Uwaga Wrażliwość dotykowa dłoni jest na początku słabsza. Rozwija się z wiekiem, wraz z doskonaleniem chwytania całą dłonią, a potem opuszkami palców. Sprzyja temu odpowiednia stymulacja, np. podawanie dziecku materiałów o różnej fakturze, by mogło w ten sposób uczyć się różnic między nimi. Ten skomplikowany mechanizm odbierania i rozpoznawania bodźców – podobnie jak poznawanie buzią – bardzo korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Im więcej ma do tego okazji, tym lepiej.

Polecamy: Zabawy rozwijające zmysły dziecka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?