Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego warto powiedzieć szefowi o ciąży?

| aktualizacja: 30.01.2014 | 9

Powiedzieć szefowi o ciąży czy nie? Jeśli stoisz przed takim dylematem wyjaśniamy, że nie musisz tego robić. Są jednak powody, by ni zwlekać z taką informacją. Przyszłe mamy w pracy mogą liczyć na wiele przywilejów.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, ciąża, praca, brzuszek
Są kobiety, które za wszelką cenę próbują udowodnić światu, że ciąża absolutnie nic nie zmieniła w ich życiu – nadal mogą siedzieć w pracy po nocach, brać na siebie najcięższe obowiązki, pracować w najtrudniejszych warunkach, wyjeżdżać w najdalsze delegacje. Nie idź w ich ślady – teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Nie namawiamy cię do pracy na pół gwizdka. Chodzi jedynie o to, byś uwzględniała swój stan i nie brała na siebie więcej niż ty i twoje dziecko jesteście w stanie znieść.
O tym, że jesteś w ciąży, powinnaś powiadomić swojego bezpośredniego przełożonego. Poproś lekarza o zaświadczenie o stanie ciąży i dostarcz je do działu kadr. Dlaczego warto to zrobić, wyjaśnia Halina Olesińska z działu kadr wydawnictwa Edipresse.

Dlaczego warto powiedzieć szefowi o ciąży

  1. Jeżeli zachorujesz, za okres, który spędzisz na zwolnieniu lekarskim, dostaniesz 100 procent wynagrodzenia, a nie 80 procent jak przed ciążą.
  2. Jeśli dotąd spędzałaś osiem godzin przy komputerze, teraz – zgodnie z przepisami – powinnaś to robić o połowę krócej. Na pozostałe godziny pracodawca ma obowiązek przesunąć cię do innych zajęć, a ty nie stracisz na tym ani grosza.
  3. W delegację wyjedziesz wyłącznie wtedy, jeśli się na to zgodzisz.
  4. Nie musisz (a tak naprawdę nie możesz, nawet gdybyś chciała) zostawać po godzinach ani przychodzić do pracy w nocy.
  5. Jeśli masz umowę na czas nieokreślony, pracodawca nie może cię zwolnić. To nie znaczy oczywiście, że możesz robić, co chcesz – zawsze ma prawo zwolnić cię dyscyplinarnie, jeśli będą ku temu powody.
  6. Jeśli masz tzw. umowę terminową (na czas określony lub na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc), która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, możesz spać spokojnie: zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu. Niestety nie będziesz mieć prawa do urlopu macierzyńskiego. Jeśli zawarłaś z pracodawcą umowę na zastępstwo, umowa taka nie ulegnie przedłużeniu do dnia porodu, nawet gdyby miała ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca twojej ciąży.
  7. Jeśli w twojej firmie są zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników (grupowe lub indywidualne) i pracodawca będzie chciał zmienić warunki umowy na twoją niekorzyść, przez całą ciążę i do końca urlopu macierzyńskiego będziesz dostawała tyle samo pieniędzy co dotąd.
  8. Jeśli otrzymałaś wypowiedzenie, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, jak najszybciej poinformuj o swoim stanie pracodawcę – musi anulować twoje zwolnienie.
  9. Jeśli już po rozwiązaniu umowy dowiesz się, że w czasie wypowiedzenia byłaś w ciąży, poinformuj o tym byłego pracodawcę – musi przywrócić cię do pracy.

Kiedy powiedzieć o ciąży szefowi?

Zrób to wtedy, kiedy uznasz za stosowne. Jeśli jednak kiepsko się czujesz albo pracujesz w warunkach, które mogą być szkodliwe dla rozwijającego się maluszka (np. masz kontakt z chemikaliami albo promieniami Roentgena), powinnaś to zrobić od razu, by można było na czas ciąży zmienić zakres twoich obowiązków. Dla waszego dobra.

Sprawdź, jak z brzuszkiem przetrwać 8 godzin w biurze.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

ddd
ddd | 2011-05-13 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a słyszałyscie, że komputer podobne żle oodzialuje na zdrowie podobnie jak telefony komórkowe?

Odpowiedz

Majka
Majka | 2011-04-16 23:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy są dostępne w Polskich sklepach?

Odpowiedz

marta
marta | 2011-04-10 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

te ubrania są już coraz bardziej popularne - poszukaj w internecie są sklepy online :)

Odpowiedz

marta
marta | 2011-04-06 19:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja słyszałam o specjalnych ubraniach ochronnych dla kobiet w ciąży, które wyglądają jak normalne sukienki czy tuniki a mają w składzie materiału włókna blokujące promieniowanie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

karina
karina | marta | 2011-04-07 13:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie można takie ubrania dostać? niestety też jestem zmuszona spędzać wiele godzin przy komputerze...

Odpowiedz

MartynkA
MartynkA | karina | 2011-04-07 21:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

też jestem ciekawa, gdzie można kupić takie ubrania? możesz podać firmę albo sklep? z góry dzięki za odp.

Odpowiedz

joshua
joshua | MartynkA | 2011-04-18 13:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem czy u nas pojawiły się w sprzedaży... wiem, że zagranicą są popularne. Poszukaj w internecie

Odpowiedz

kinga
kinga | 2011-04-06 17:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wiele z nas ma taką sytuację, że stara się pracować w ciąży jak długo się da. Jak można najlepiej zadbać o zdrowie w tym czasie, tyle się słyszy o szkodliwym promieniowaniu komórek, komputerów i innych urządzeń z którymi mamy styczność w pracy?

Odpowiedz

weronika
weronika | 2011-04-06 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co z kobietami pracującymi przy komputerze w czasie ciąży? czy to ni jest szkodliwe?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?