Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak skutecznie karmić piersią: 5 sprawdzonych rad

| aktualizacja: 22.09.2015 | 7
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
karmienie piersią, ssanie piersi
fot. Fotolia
Chcesz karmić piersią, ale wciąż zadajesz sobie pytania: jak często karmić piersią, czy dobrze przystawiłaś malca do piersi, skąd wiedzieć, czy się najadł? Podpowiadamy!
Chcesz karmić piersią, bo wiesz, że jest to najlepsze dla twojego maluszka. Ale wciąż masz wątpliwości, czy na pewno robisz to dobrze. Przygotowaliśmy poradnik w pigułce, który odpowie na twoje najważniejsze wątpliwości, czy dobrze karmisz piersią i jak karmić piersią.
 

1. Karm piersią tak często, jak dziecko ma ochotę ssać. 

Dziś nikt już nie zaleca, by karmić dziecko jak w zegarku: co 3 godziny. Najlepiej karmić piersią na żądanie, czyli tak często, jak dziecko ma ochotę ssać. 
Jak często karmić noworodka? Noworodek powinien jednak ssać pierś nie rzadziej niż co 3 godziny w ciągu dnia (w nocy najdłuższa przerwa może wynosić najwyżej 6 godzin). Jeśli raz prześpi karmienie, to nie problem. Jeśli częściej, trzeba porozmawiać na ten temat z pediatrą. Przesypianie karmienia może być spowodowane osłabieniem mięśni, przedłużającą się żółtaczką noworodka.
Noworodek zwykle ssie pierś 7-8 razy w ciągu doby. Są jednak dzieci, które chcą ssać pierś nawet kilkanaście razy w ciągu doby. 
 

2. Karm piersią także w nocy.

Noworodek ma mały żołądek, nie potrafi najeść się na zapas. Musi ssać pierś w nocy. Jest to zresztą dla niego bardzo korzystne. W twoim mleku w nocy jest przecież najwięcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bardzo ważne dla budowy mózgu dziecka i siatkówki oka. Dlatego warto karmić piersią w nocy.
Nie martw się nocnym wstawaniem: jeśli karmiłabyś butelką, przygotowywanie jej zajęłoby ci znacznie więcej czasu.
 

3. Nie śpiesz się, gdy karmisz piersią. 

Jak długo powinno trwać jedno karmienie piersią? Nie ma reguły, każde dziecko jest inne. Są dzieci, które ssą pierś bardzo szybko i posiłek zajmuje im nie więcej niż 10 minut. Są też dzieci, które ssą pierś powoli, karmienie zajmuje im nawet 30 minut.
Pozwalaj dziecku ssać pierś tak długo, jak chce. Nie pozwalaj tylko na spanie przy piersi. Powinnaś słyszeć postękiwanie – to odgłos połykania pokarmu. Jeśli go nie słyszysz, to znaczy, że malec najprawdopodobniej śpi. Trzeba go delikatnie obudzić.
 

4. Gdy dziecko opróżni jedną pierś, podaj mu drugą. 

Przypilnuj, by dziecko wypiło mleko z pierwszej piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest wodniste i mało kaloryczne, zaspokaja głównie pragnienie. Dopiero potem staje się bardziej tłuste, bogate w białko, składniki mineralne. 
Dlatego dopiero wtedy, gdy jesteś pewna, że dziecko opróżniło pierś (stała się miękka, malec aktywnie ssał ponad 5 minut), podnieś go na chwilę go pozycji pionowej, poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze. Potem zaproponuj drugą pierś. 
 

5. Sprawdź, czy dziecko przy piersi najadło się

Nie musisz ważyć dziecka przed i po każdym karmieniu. To skąd wiedzieć, czy dziecko się najadło? Zobaczysz to po jego zachowaniu. Najedzone dziecko pomiędzy karmieniami zwykle jest spokojne, śpi, a jeśli nie śpi, to jest ożywione, macha rączkami, nóżkami. Może płakać - ale raczej z powodu zmęczenia, niewygody. Jeśli z głodu, to nie po dziesięciu minutach po karmieniu piersią, tylko tuż przed kolejnym karmieniem.
Jeśli boisz się, że dziecko je za mało, idź do pediatry. Zważ dziecko i sprawdź, ile przybrało na wadze od ostatniego pomiaru. W pierwszych dniach po porodzie dziecko karmione piersią powinno przybierać na wadze co najmniej 20 g dziennie.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

malka
malka | 2015-06-08 19:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmiłam 2 lata i 4 miesiące. Trzeba przy stawiać piers czym więcej popytu to i podaż się zwiększa. Pierwsze 2 tyg spędziła w łóżku i przystawialam dziecko a położna zakazała dawać butelki i dokarmiac jeśli chciałam karmić piersią.
Tez słyszalam o słodzie jeczmiennym. Przy drugim wypróbuje.

Odpowiedz

Krysta
Krysta | 2014-07-25 18:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe rzeczy piszecie - o piwie nie słyszałam nigdy. Mi na szczęście całe karmienie przebiegło bez większych problemów.

Odpowiedz

emma
emma | 2014-04-25 23:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piwo na pewno nie, ale Femaltiker to rzeczywiscie bardzo skuteczny srodek na laktacje.

Odpowiedz

asiula3
asiula3 | 2014-02-25 20:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi położna na zwiększenie laktacji poleciła picie piwa karmi (ale tak przez cały dzień, a nie jedno na raz) + woda mineralna + ściągam pokarm laktatorem (teraz co 2h). Mój młody 1,5 miesiąca zjada już 100ml z butelki ściągniętego mleka. Jak je pierś to się denerwuje, bo pomału mu to idzie :-/ i ja się denerwuję, bo ciągle przy cycku. A jak dam z butelki to mam 1,5-2h spokoju. Ah to karmienie....

Odpowiedz

marta
marta | 2014-02-20 11:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmienie piersią sprawia , że mama szybciej spala tłuszcze, co pomaga jej wrócić do formy sprzed ciąży. Ja karmię również w nocy a o laktacje dbam pijąc femaltiker, który jest właśnie ze słodem jęczmiennym, dla mnie pomaga to możne spróbuj Kinga tego suplementu

Odpowiedz

kinga
kinga | 2014-02-19 14:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zawsze podaję drugą pierś po wypróżnieniu pierwszej, ale mimo wszystko brakuje mi pokarmu i chyba sięgnę po jakiś słód jęczmienny bo nie chcę skończyć karmienia w trzecim tygodniu życia córeczki, chcę karmić jak najdłużej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

swieza mama
swieza mama | kinga | 2014-09-26 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kwas chlebowy zawiera i jest na bazie słodu jęczmiennego. Polecam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?