Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?

| aktualizacja: 16.11.2016 | 0

Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Zobacz inne z serii Jak wspierać rozwój wcześniaka? (14):

Wcześniaki, które są karmione naturalnie, lepiej się rozwijają i rzadziej chorują. Mleko mamy ma dla wcześniaka znaczenie lecznicze: w porównaniu z  pokarmem kobiet rodzących w terminie, mleko mam wcześniaków posiada wyższą wartość energetyczną oraz wyższy poziom lipidów, białek, azotu, kwasów tłuszczowych oraz niektórych witamin i minerałów.

– Kluczowa jest oczywiście siara – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela – Można ją podawać wcześniakowi tuż po urodzeniu: podaje się ją mu do ust, na śluzówkę. 

Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?

Wszystkie badania wykazują, że wśród wcześniaków karmionych naturalnie występuje o wiele mniejsza zachorowalność na choroby typowo wcześniacze. Naukowcy są pewni, że mleko mamy:
  • zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit (NEC) – jednej z najczęstszych chorób wcześniaczych, grożącej poważnymi powikłaniami a nawet zgonem dziecka!
  • zmniejsza ryzyko sepsy i zakażeń bakteryjnych, których ryzyko w szpitalu jest bardzo duże
  • przyśpiesza dojrzewanie jelit
  • wpływa na prawidłowy rozwój tkanek (także mięśni i kości)
  • zmniejsza ryzyko retinopatii wcześniaczej.
Czytaj także: Jak karmić piersią wcześniaka?

Co to jest NEC: martwicze zapalenie jelit?

Martwicze zapalenie jelit, w skrócie NEC (ang. necrotising enterocolitis), grozi głównie najmniejszym wcześniakom, przeważnie z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Zachorowanie wiąże się z dużym ryzykiem dla życia i zdrowia dziecka: szacuje się, że wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt, u których wystąpiło martwicze zapalnie jelit, wynosi ok. 25 proc.

Martwicze zapalenie jelit NEC rozwija się najczęściej w pierwszym miesiącu po porodzie. Rozwija się szybko i może wystąpić u malucha, który wydaje się prawidłowo rozwijać.

Najczęstsze objawy NEC to:
  • wzdęty i tkliwy, czasami siny brzuszek,
  • wymioty i obecność krwi w stolcu,
  • brak aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym, sprzyjający zaleganiu w jelitach resztek niestrawionego pokarmu.
Wystąpienie stanu zapalnego wywołanego uszkodzeniem błony śluzowej może wywołać u malucha bradykardię, czyli spowolnienie tętna, a także zaburzenie termoregulacji i oddychania.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?