Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Eksperci: ból przy szczepieniu trzeba łagodzić. Są metody!

| aktualizacja: 21.06.2017 | 2

Ból przy szczepieniu to stres dla organizmu, który może źle wpływać na dojrzewający mózg niemowlęcia. Dlatego trzeba łagodzić ból - przekonują eksperci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
szczepienia
fot. Fotolia
Jeszcze kilka lat temu lekarze uważali, że ból przy szczepieniu to żaden problem, dziecko chwilę popłacze, a potem przestanie. Badania EEG mózgu pokazują jednak, że ból może mieć poważniejsze konsekwencje.

Ból przy szczepieniu wpływa na mózg

- Mózg dziecka intensywnie dojrzewa w pierwszych miesiącach życia. Może nie być przygotowany na takie bodźce jak np. ból przy wkłuciu, dlatego lepiej dołożyć wszelkich starań, by nie było takich negatywnych bodźców - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert zajmujący szczepieniami.
- We Włoszech zrobiono eksperyment: badano EEG u dziecka podczas szczepienia. Okazało się, że bodziec bólowy wywołuje silne fale elektryczne w mózgu dziecka. Dlatego warto w miarę możliwości ograniczać dziecku ból przy zastrzykach.
Nie zostało to do końca zbadane i potwierdzone, jednak przewlekły stres bólowy może zaburzać dojrzewanie różnych funkcji mózgu.
Zobacz też: Jak złagodzić ból u niemowlęcia - film

Jak zmniejszyć ból podczas szczepienia

Ból jest czymś subiektywnym, ale im dziecko bardziej się boi, tym bardziej je boli. Dlatego warto zrobić wszystko, by było w dobrym humorze, a podczas szczepienia było zajęte czymś innym.
Jest wiele sposobów na zmniejszenie bólu towarzyszącemu szczepieniu, najlepiej zastosować kilka z nich - jeśli to możliwe.
  1. Krem znieczulający. U dziecka powyżej 3. miesiąca życia miejsce wkłucia (zwykle jest to przednioboczna część uda lub ramię) na godzinę przed szczepieniem możesz posmarować kremem znieczulającym (Emla). Zawiera substancje znieczulające: lidokainę i prylokainę. Uwaga: zapytaj wcześniej lekarza, w które miejsce dziecko będzie szczepione. Jeśli stosujesz krem pierwszy raz, zapytaj lekarza, czy dziecko nie ma przeciwwskazań do szczepienia. To jest też konieczne u dziecka w pierwszych 3 miesiącach życia.
  2. Głaskanie, pocieranie miejsca wkłucia. Miejsce, w które dziecko ma zostać zaszczepione, warto tuż przed szczepionką przez chwilę pogłaskać lub rozetrzeć. W ten sposób hamuje się powstawanie i przewodzenie impulsów bólowych, a także zmniejsza się skurcz mięśni w trakcie wprowadzania igły. Uwaga: Nie pocieraj i nie głaszcz miejsca podania szczepionki po wykonaniu wstrzyknięcia.
  3. Przystawienie do piersi przed szczepieniem. Podczas szczepienia dziecko nie musi leżeć na przewijaku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było w ramionach mamy, a jeszcze lepiej, gdy będzie ssało pierś. Badania wykazały, że niemowlęta i małe dzieci podtrzymywane na kolanach rodzica podczas szczepienia słabiej odczuwają ból związany z podaniem szczepionki. Dodatkowo w mleku mamy znajdują się składniki działające przeciwbólowo.
  4. Słodki napój. Jeśli nie karmisz piersią, podaj dziecku do picia wodę z glukozą. Słodkie napije stymulują wydzialanie endorfin i zmniejszają odczuwanie bólu.
  5. Odwrócenie uwagi. Warto pamiętać o odwracaniu uwagi dziecka, np. pokazując mu interesującą zabawkę, coś za oknem.
  6. Kolejność szczepienia. Jeśli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek, najlepiej gdy na początek dostanie tę najmniej bolesną. Przy wstrzyknięciu największy ból powodują szczepionki przeciwko:
  • pneumokokom,
  • odrze, śwince i różyczce (MMR)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B.
Jeśli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek, między innymi doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom oraz szczepionek we wstrzyknięciach, to najlepiej, jeśli jako pierwszą dostanie szczepionkę przeciwko rotawirusom, która zawiera sacharozę.

Zobacz też: Wahasz się, czy szczepić? Po tej rozmowie nie będziesz mieć wątpliwości
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?