Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak leczy się zapalenie płuc u dzieci?

| aktualizacja: 17.10.2017 | 4

W zależności od tego, co wywołało chorobę i jaką ma ona postać, proces leczenia zapalenia płuc wygląda inaczej. Istotny jest też wiek chorego dziecka. Sprawdź szczegóły!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Jak leczy się zapalenie płuc u dziecka
fot. Fotolia
Zapalenie płuc to poważna choroba układu oddechowego. Może pojawić się jako następstwo niewyleczonej grypy, ale też na skutek zaatakowania organizmu przez wirusy, bakterie lub grzyby przenoszące tę chorobę. Leczenie zapalenia płuc musi być zawsze poddane pod kontrolę lekarza. Tylko wtedy rodzic może mieć pewność, że leki dobrane są odpowiednio i skutecznie zadziałają. Jeśli zatem podejrzewasz, że twoje dziecko nabawiło się zapalenia płuc, koniecznie umów się na wizytę lekarską. W zależności od tego, jaki to rodzaj zapalenia i co je wywołało, lekarz zaproponuje stosowną kurację.

Jak leczyć zapalenie płuc?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zapalenie płuc może mieć swój początek na skutek zarażenia wirusem, bakterią lub grzybem. Istnieją też cięższe przypadki tej choroby, jak np. śródmiąższowe zapalenie płuc, obturacyjne zapalenie płuc czy płatowe zapalenie płuc. Te groźniejsze przypadki choroby zawsze muszą być leczone w warunkach szpitalnych, natomiast zapalenie płuc o łagodnym przebiegu można leczyć w domu.

Wirusowe zapalenie płuc często nie wymaga podawania antybiotyku choremu. Wystarczą leki działające doraźnie – zmniejszające kaszel u dziecka, obniżające gorączkę i przeciwbólowe. To lekarz decyduje indywidualnie, które preparaty będą najskuteczniejsze w danym, konkretnym przypadku. Bakteryjne zapalenie płuc z reguły wymaga już użycia antybiotyku. Bakterię należy zwalczyć antybiotykami i niezwykle ważne jest, by wskazany przez lekarza preparat przyjmować regularnie, o stałych porach. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że podawany lek odpowiednio rozprawia się z bakteriami. Brak rygoru w zażywaniu antybiotyku zamiast pomóc, może jedynie zaszkodzić, bo bakteria nie zostanie zniszczona całkowicie, czyli będzie mogła się dalej namnażać, a w dodatku uodporni się na aktywny składnik danego antybiotyku i w przyszłości nie będzie on już taki skuteczny.

Leczenie w domu zapalenia płuc

Łagodne zapalenie płuc może być leczone w domu. Ważne jest przy tym, by regularnie wietrzyć całe mieszkanie. Konieczna jest wymiana powietrza co jakiś czas po to, by zapobiec namnażaniu się bakterii i wirusów oraz wywietrzenie tych, które już się wytworzyły. Poza tym istotną rolę dla szybkiego powrotu do zdrowia jest regularność przyjmowania zalecanych lekarstw. Zapalenie płuc jest chorobą, która w znaczący sposób osłabia organizm, dlatego powinno się dbać o to, by dziecko jak najwięcej odpoczywało i nie pozwalać na przesadną aktywność. W przeciwnym razie proces leczenia może się znacznie wydłużać, a choroba przybierać cięższą postać.

Oprócz podawania dziecku lekarstw, można też postawić mu bańki. Bardzo pomagają one na zapalenie płuc, a w dzisiejszych czasach można kupić takie, które nie wymagają użycia ognia.

Zapalenie płuc u noworodka

W przypadku noworodków i niemowląt leczenie zapalenia płuc zawsze odbywa się w szpitalu. Nawet zwykłe przeziębienie u niemowlaka jest dużo groźniejsze niż u starszego dziecka czy u dorosłego, więc tym bardziej gdy zachoruje ono na tak poważną chorobę, jaką jest zapalenie płuc, musi być pod stałą opieką lekarzy. Noworodki dopiero budują swój układ odpornościowy i najbardziej narażone są na ryzyko powikłań po niedoleczonych chorobach, dlatego w przypadku tak małych dzieci nie ma mowy o domowym leczeniu zapalenia płuc.  

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Halina45
Halina45 | 2017-10-23 10:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety nasza Frania dorwała zapalenie płuc dwa miesiące po narodzinach. Musieliśmy ją, jako niemowlę, leczyć w szpitalu. Na szczęście terapia szybko zadziałała, ale tego stresu nikomu nie życzę.

Odpowiedz

Fafinka90
Fafinka90 | 2017-10-23 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiem po sobie, że przestrzeganie godzin podawania antybiotyków jest niezwykle ważne. Gdy leczyliśmy zapalenie płuc u Gosi, bardzo pilnowaliśmy tych godzin i tylko dzięki temu szybko z tego wyszła.

Odpowiedz

JankaPanka
JankaPanka | 2017-10-23 10:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas była o tyle skomplikowana sytuacja, że długo żaden lekarz nie wpadł na to, by zrobić synkowi RTG płuc. I kiedy już do tego dotarli, małego trzeba było położyć w szpitalu, bo zapalenie płuc było zbyt zaawansowane.

Odpowiedz

Sanka
Sanka | 2017-10-23 10:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zapalenie płuc może być leczone w domu, ale z doświadczenia wiem, że to jest mało skuteczne. Mimo wszystko autorytet lekarza robi na dziecku większe wrażenie niż mama, która próbuje mu podać leki :/

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?