Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak mieć grzeczne i mądre dziecko? Naukowcy znaleźli sposób!

| 27.06.2016, aktualizacja: 27.06.2016 | 2

Te dzieci nie sprawiają problemów wychowawczych i lepiej się rozwijają!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, płacz, emocje
Mleko matki wpływa na zachowanie i rozwój dziecka – tak wykazały 2 międzynarodowe badania opublikowane przez pisma "PLOS Medicine" i "The Lancet Global Health".
Niemowlęta karmione przez pierwsze roku życia wyłącznie piersią sprawiają mniej problemów wychowawczych w przyszłości zaś uczniowie, którzy w dzieciństwie zachęcani byli przez rodziców do zabaw edukacyjnych, lepiej radzą sobie w szkole

- Co trzecie dziecko z krajów rozwijających się nie wykorzystuje swojego pełnego potencjału. Te badania pokazują, że rodzice mogą zwiększyć szanse swoich dzieci na lepszy rozwój poznawczy i społeczny poprzez karmienie piersią oraz zabawy edukacyjne - komentuje dr Peter A. Singer z kanadyjskiej organizacji Grand Challenges Canada, która ufundowała oba badania.

Karmienie piersią a problemy wychowawcze

Z badań tych wynika, że dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia (900 z 1500 badanych dzieci) o 56% rzadziej sprawiały kłopoty wychowawcze w wieku 7-11 lat w porównaniu z dziećmi karmionymi piersią przez okres krótszy niż miesiąc.

Równoległe prowadzone badanie (wśród dzieci z ubogich rodzin z Pakistanu) wykazało, że zaangażowanie rodziców i opiekunów w edukacyjną i kreatywną zabawę z dziećmi wpływa na ich iloraz inteligencji, poprawia pamięci czy rozwój zachowań prospołecznych.
Rodzice biorący udział w badaniu zostali poinstruowani, w jaki sposób skutecznie komunikować się z dziećmi do 2. roku życia podczas zabawy, by najlepiej stymulować ich rozwój emocjonalny, zdolności poznawcze, językowe i funkcje motoryczne.
Po 2 latach porównano umiejętności dzieci, których rozwój był wspomagany podczas zabaw edukacyjnych z ich rówieśnikami, którzy nie uczestniczyli w badaniu. Wyniki wykazały, że dzieci biorące udział w edukacyjnym programie miały: 
  • wyższy iloraz inteligencji, 
  • lepiej rozwinięte funkcje wykonawcze (obejmujące m.in. planowanie i rozwiązywanie problemów  czy pamięć roboczą),
  • wykazywały więcej zachowań prospołecznych.
Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na zabawę z dziećmi? Napisz w komentarzu.

Zobacz też:
Jak wspierać inteligencję dziecka? – 7 sprawdzonych rad
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Aga
Aga | 2016-06-28 11:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie potrafię podać ile minut czy godzin ale codziennie bawić się z naszym.fzieckiem nawet pijąc poranna kawę nasza córka siedzi obok i kolorujemy układamy układanki czy gramy w karty zgadywanki często też bawimy się z nią na dworze itp czyli poświęcamy jej bardzo dużo czasu

Odpowiedz

pat
pat | 2016-06-27 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Psycholodzy biją na alarm, że dzieci są przestymulowane i zbyt wcześnie wpychane w trybiki wyścigu szczurów, a tutaj czytam o zabawach edukacyjnych i niewykorzystywaniu przez nie potencjału.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?