Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy Twoje dziecko wie jak bezpiecznie poruszać się po mieście?

| aktualizacja: 18.12.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?
fot. Fotolia
Nasze dziecko będzie bezpieczne w mieście jeśli my, dorośli nauczymy je kilku podstawowych zasad postępowania w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Sprawa jest poważna, ale środkiem do celu może być zabawa.

Czy Twoje dziecko zna podstawowe zasady ruchu drogowego?

Przechodzenie na zielonym świetle, rozglądanie się przez wejściem na jezdnię i nie wybieganie na drogę. To tylko wybrane zasady, które powinno znać każde dziecko. Jak wykazały badania przeprowadzone przez portal Ciufcia.pl zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. przechodzenia przez jezdnię lub używania elementów odblaskowych to najbardziej wartościowe informacje, jakie rodzice chcieliby przekazać swoim dzieciom, aby zwiększyć ich szanse na poradzenie sobie w groźnej sytuacji poza domem.
Do nauki warto wykorzystywać każdą możliwą sytuację: gdy sami jesteśmy uczestnikami ruchu lub gdy podobna scena ma miejsce w książce lub bajce naszego dziecka. To właśnie poprzez gry i zabawy dla dzieci najłatwiej nauczyć maluchy  odpowiedzialnego zachowania w mieście. To tu najmłodsi mogą bezpiecznie ćwiczyć, poznawać i wykorzystać swoją wiedzę na temat właściwego postępowania w określonych sytuacjach na drodze. Dla przykładu na portalu ciufcia.pl, oferującym edukacyjne gry dla dziewczyn i chłopców, najmłodsi mogą poznać numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku, pomóc bohaterom gry bezpiecznie przejść przez ulicę czy też poznawać znaki drogowe.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa to także kształtowanie postaw, które będą reprezentować w dorosłym życiu. Należy pamiętać, że to dorośli są najważniejszymi autorytetami dla dzieci, dlatego sami muszą przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa w mieście, jak i wszelkich postaw społecznych. To na rodzicach spoczywa największa odpowiedzialność w kwestii kształtowania zachowań podopiecznych. Od tej reguły nie ma wyjątku! Dlatego nawet w pośpiechu nie przebiegajmy przez ulicę na czerwonym świetle, bo akurat nic nie jedzie, nie wyrzucajmy śmieci na trawnik, a jeśli będziemy świadkami wypadku, zaalarmujmy odpowiednie służby. To dorośli powinni pokazać dzieciom jak należy się zachować, gdyby podobna sytuacja spotkała je kiedyś w przyszłości.
Podczas nauki należy również pamiętać, aby wyjaśnić zasadność poszczególnych zachowań. Dziecko musi znać konsekwencje jakie mogą mieć miejsce w przypadku nie zastosowania się do określonych zasad. Dlatego wybierając się na przejażdżkę rowerową, wytłumaczmy dziecku dlaczego zakładamy kask i po co nam odblaski na drodze. Wyjaśnijmy w jakim celu zapinamy pasy jadąc samochodem, a kiedy już jesteśmy w podróży pobawmy się w zgadywanie znaków drogowych. Dla utrwalenia wiedzy, zabawę w znaki drogowe można powtórzyć w domu. W grze o tym samym tytule na portalu Ciufcia.pl można połączyć je pary, odkrywając tym samym ich tajemnicze wzory. Przewodnik wyjaśnia znaczenie każdego ze znaków, a gra dodatkowo ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć i spostrzegawczość. Nauka przez zabawę to zasada, która sprawdza się w wielu dziedzinach. W kwestii nauki dzieci zasad bezpieczeństwa w mieście jest niezastąpiona.

Ula Mlodnicka-Kornaś, psycholog

Polecamy: Odblaski mogą uchronić dziecko przed wypadkiem
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?