Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

| 07.03.2013, aktualizacja: 02.10.2015 | 0

Umiejętność dokładnego wydmuchiwania nosa jest bardzo ważna, bo zapobiega rozwojowi infekcji. Tylko jak nauczyć tej trudnej sztuki małe dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, katar, choroba,
fot. Fotolia
Zatkany nos to same problemy. Zimne powietrze trafia przez otwartą buzię prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych (gardło) albo nawet dolnych (krtań, tchawica, oskrzela) dróg oddechowych W następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść  do rozrostu trzeciego migdałka, a to prowadzi do kolejnych problemów np. powtarzających się zapaleń ucha.
 
Niemowlę nie poradzi sobie  z czyszczeniem nosa samo, dlatego trzeba mu w tym pomagać przy pomocy wody morskiej i aspiratora.
Starszy malec powinien wydmuchiwać nos samodzielnie. Im wcześniej zacznie to robić, tym lepiej dla niego!

Kiedy zacząć uczyć dziecko wydmuchiwania nosa?

Zacznij naukę gdy dziecko ma mniej więcej dwa lata. Z malcem w tym wieku można się już dość dobrze porozumieć. Jednak bądź cierpliwa. Bywa, że z samodzielnym wydmuchiwaniem noska mają kłopot nawet trzy-, czterolatki. 

Ucz wydmuchiwania noska poprzez zabawę

Możesz na przykład położyć na dłoni piórko i dmuchać na nie przez nos, zatykając jedną dziurkę palcem. A potem poprosić dziecko, by spróbowało zrobić to samo.

Ćwiczcie wydmuchiwania noska „na sucho”

Rozpocznij naukę wtedy, gdy dziecko nie ma kataru i nosek jest drożny. Będzie mogło poczuć podmuch powietrza i zrozumieć, że dmuchać da się i noskiem i buzią. Gdy dobrze to przećwiczy, będzie wiedziało co robić, gdy złapie katar.

Rola chusteczek

Przypominaj  dziecku o chusteczce. Gdy zachoruje, samo pewnie nie będzie o tym pamiętać. Ucz dziecko, że zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza, a także tego, że do wycierania nosa nie służy rękaw i że gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków po wszystkich sprzętach.

Uwaga:  Częste wycieranie nosa może podrażniać skórę pod noskiem, dlatego  zabezpiecz ją warstewką linomagu lub maści majerankowej.

Jeśli nauka wydmuchiwania noska kiepski idzie...

...na przykład dlatego, że choć nos jest zatkany, nic się z niego nie wydostaje, psiknij do każdego nozdrza wodą morską w sprayu lub  w atomizerze.

Nie zawsze przyczyną zatkanego nosa jest katar - przeczytaj, co jeszcze może być przyczyną zatkanego noska u dziecka.

Konsultacja: dr Jolanta Kuźniar, specjalista otolaryngolog

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?