Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

10 metod, by obliczyć dni płodne i niepłodne

| aktualizacja: 20.04.2017 | 0

Jeśli przygotowujesz się do ciąży, musisz wiedzieć, kiedy dokładnie masz dni płodne i niepłodne. Poznaj różne metody ustalania daty owulacji i najlepszych dni na starania o dziecko.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)

7. Codziennie mierz temperaturę

To termiczna metoda określania dni płodnych i niepłodnych. By rozpoznać dni płodne, powinnaś mierzyć temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka, zawsze o tej samej porze. Sama wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.
Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej (zanim zaczną się dni płodne) poziom progesteronu jest niski dlatego, też temperatura ciała jest niska.
Poziom progesteronu zaczyna się zwiększać kilka dni przed jajeczkowaniem, wtedy też obserwujemy wyższy poziom temperatury ciała – o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze.
Podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.  

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?