Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Obliczanie dni płodnych – wybierz długość cyklu

| aktualizacja: 08.11.2017 | 22

Jak obliczać dni płodne w cyklach o regularnej długości: 27, 28 i 29 dni. Sprawdź, po jakich objawach poznać dni płodne i kiedy występuje owulacja. Zrób własny kalendarz dni płodnych, który ułatwi wam starania o dziecko.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(34)
jak obliczyć dni płodne, seks, owulacja, starania o dziecko
fot. Fotolia

Ustalenie tego, kiedy są dni płodne nie jest trudne. Podczas obliczeń należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. to, że każda kobieta ma inny cykl miesiączkowy. Owulacja, która następuje 14 dni przed krwawieniem, to znak, że dni płodne dobiegają końca. Gdy obumrze komórka jajowa (żyje 24 godziny po dostaniu się do jajowodu) i zanim nastąpi miesiączka, następuje już faza niepłodności. Dlatego też przyjmuje się, że dni płodne trwają około 4 dni przed owulacją i do 4 dni po niej. Wtedy istnieje szansa na zajście w ciążę, ponieważ plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni, więc teoretycznie mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową w drogach rodnych kobiety.
Przy obliczeniach dni płodnych i tworzeniu własnego kalendarza dni płodnych pomocny będzie kalendarz i długopis. Wybierz długość swojego cyklu i zaznacz w kalendarzu podane wartości.

Jak obliczyć dni płodne?

 • Cykl miesiączkowy trwający 27 dni:
  rozpoczęcie cyklu + pięć dni niepłodnych;
  następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  Przykład: cykl zaczyna się 7 lipca, dni od 8. do 12. lipca to dni niepłodne, dni od 13. do 24. lipca to dni płodne – 20. lipca to dzień najbardziej płodny.
   
 • Cykl miesiączkowy trwający 28 dni:
  rozpoczęcie cyklu + sześć dni niepłodnych;
  następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  Przykład: cykl zaczyna się 5 lipca, dni od 6. do 11. lipca to dni niepłodne, dni od 1. do 23. lipca to dni płodne – 19. lipca to dzień najbardziej płodny.
   
 • Cykl miesiączkowy trwający 29 dni:
  rozpoczęcie cyklu + siedem dni niepłodnych, następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  Przykład:
  cykl zaczyna się 1 lipca, dni od 2. do 8. lipca to dni niepłodne, dni od 9. do 20. lipca to dni płodne – a 16. lipca to dzień najbardziej płodny.
Zobacz też: Kalendarz dni płodnych - kalkulator

Kiedy jest owulacja?

Owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, następuje cyklicznie co miesiąc i jest zależna od cyklu miesiączkowego. To moment uwolnienia do jajowodu komórki jajowej, który u kobiet średnio następuje w połowie cyklu, choć nie zawsze tak musi być (do owulacji najczęściej dochodzi około 14 dni przed krwawieniem). To, kiedy nastepuje owulacja zależne jest jednak od czynników zewnętrznych takich jak dieta, tryb życia, stres itp. Jeśli dochodzi to owulacji, to następuje w organiźmie moment, w którym komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Do ustalenia tego, kiedy następuje jajeczkowanie, możesz też użyć popularnych testów owulacyjnych, które są dostępne w aptekach.

Po czym poznać dni płodne?

 • Śluz płodny – po skończonej okresie miesiączkowym szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie hormonu estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. W tej fazie można zaobserwować gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy.

  Śluzu będzie coraz więcej i coraz bardziej będzie on przypominał białko kurzego jajka. Taki śluz oznaczany jest mianem płodny. W tej fazie kobieta odczuwa stan "mokro". Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji "płodny" trwa około sześciu dni. Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie, czyli owulacja. Po owulacji macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

Zobacz niezwykłe wideo – oto owulacja uchwycona na filmie:


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (22)
avatar

anna
anna | 2017-10-17 10:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

fajny tekst ale polecam jak najbardziej aplikacje na telefon mój kalendarzyk taki z w kwiatkiem. Pokazuję wszytko dni płodne nawet jak prowadzić ciąże. Będąc u ginekologa możesz zapisać wszystkie inne sytuacje, jednym kliknięciem ;)

Odpowiedz

Margaretttt
Margaretttt | 2017-09-12 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Według mnie obliczanie cyklu wcale nie jest skomplikowane :) Ot, kwestia znajomości swojego ciała. Te, które nie wiedzą jak liczyć lub im coś nie wychodzi, widocznie nie mają pojęcia o tym, jak liczyć cykl lub że owulacja musi być w dni płodne :))

Odpowiedz

Fffffff
Fffffff | 2017-09-12 15:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie bomba! Tylko trzeba pamiętać, że obliczanie dni płodnych w momencie, gdy ma się nieregularne cykle, nigdy nie będzie wiarygodne :/

Odpowiedz

Gugulus
Gugulus | 2017-09-12 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prosto i przejrzyście! Dzięki Wam wyliczałam sobie dni płodne i niepłodne na kilka miesięcy i o dziwo, sprawdza się! Potwierdziłam potem kalendarzem dni płodnych i kalendarzykiem miesiączkowym i obliczenia są niemalże identyczne

Odpowiedz

Hubertuska
Hubertuska | 2017-09-12 15:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie to takie obliczanie dni płodnych powinna znać każda kobieta. Po to, aby po prostu zrozumieć, że kochając się 1 dnia okresu, jest nikła szansa, że zajdzie w ciążę :)

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2017-08-22 09:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od dziś nam okres jak wyliczyć sobie? Cykl mam co 29 dni. Staramy się a nic nie wychodzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Milagros
Milagros | Natalia | 2017-09-12 15:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

22.08 - 29.08 - dni niepłodne
30.08-10.09 - dni płodne, w tym ok. 5-6.09 owulacja;
11.09-21.09 - dni niepłodne
22.09 - potencjalna miesiączka, o ile się nie opóźni :)

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-08-16 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Milan okres 10. Sierpnia Kiddy möge sie Hochachtung zeby zwischen w ciaze

Odpowiedz

Maciela
Maciela | 2017-06-28 23:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic nie rozumiem 😂

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-05-14 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej mam pytanie jak cykl mam co 27 mialam okres 27 kwietnia a kochalam sie 8,9i10 to moge byc w ciazy

Odpowiedz

Amanda
Amanda | 2017-05-03 12:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Kochalam sie dzien przed okresem i nie distalam go. Czy moge byc wciazy?prosze o porade

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?