Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co to jest test owulacyjny i jak go używać?

| 01.02.2017, aktualizacja: 03.02.2017 | 3

Staraniom o ciążę towarzyszy nieustannie tropienie dni płodnych. By ustalić, kiedy one są i kiedy dokładnie jest owulacja - użyj testu owulacyjnego. Przeczytaj, jak to robić prawidłowo, by test owulacyjny okazał się pomocny w obliczaniu dni płodnych i niepłodnych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
testy owulacyjne, owulacja, dni płodne, jak obliczyć dni płodne, jajeczkowanie
fot. Edipresse RF
Test owulacyjny pomaga ustalić, kiedy jest owulacja (jajeczkowanie), czyli kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika, dostaje się do jajowodu i może zostać zapłodniona przez plemnik. Jest jednak jeden warunek – komórka musi zostać zapłodniona w ciągu 24 godzin. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, kiedy są dni płodne, a konkretnie – kiedy jest owulacja.
Jeśli starasz się o dziecko, możesz w każdym cyklu miesiączkowym używać testów owulacyjnych. Pamiętaj, że nie zawsze cykle są regularne i nie w każdym musi wystąpić owulacja (cykl bezowulacyjny).
Sprawdź, kiedy zrobić test owulacyjny w trakcie miesiączki i jak on działa.

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny określa zawartość hormonu luteinizującego  (LH) w organizmie kobiety. Mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego kobiety – tuż przed owulacją – dochodzi do nagłego wzrostu hormonu luteinizującego (tzw. pik LH). Test owulacyjny wykrywa stężenie równe lub wyższe niż 25–30 mIU/ml. 
Owulacja następuje zwykle w ciągu 24–36 godzin po piku LH i właśnie w tym czasie zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.

Kiedy zrobić test owulacyjny?

To zależy od tego, ile dni mają cykle miesiączkowe. Oto, co powinnaś zrobić, by ustalić, kiedy zrobić test owulacyjny:
  1. Określ średnią długość swojego cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem.
  2. Sprawdź w tabelce, którego dnia cyklu zacząć stosować test owulacyjny. Tabelka w twoim teście owulacyjnym może się różnić od tej poniżej. Zawsze trzymaj się instrukcji producenta.


 


Jak dokładnie używać testu owulacyjnego?

Przeczytaj instrukcję dołączoną do testu. Przygotuj sobie czysty i suchy pojemniczek na mocz, w którym zanurzysz pasek testowy. Są też testy strumieniowe. Dla uzyskania lepszych wyników, każde badanie powinno być wykonane mniej więcej o tej samej porze dnia.
Uwaga! Zwykle producenci radzą, by nie wykonywać badania testem owulacyjnym z pierwszego moczu porannego (jest zagęszczony i można uzyskać wynik fałszywie dodatni). Warto też na około 2 godziny przed badaniem ograniczyć spożycie płynów.
Na pasku testu owulacyjnego lub w kalendarzyku notuj na bieżąco daty, godziny i wyniki badań. Odczytaj wynik zgodnie z instrukcją i sprawdź, czy test wykrył w moczu zwiększony poziom hormonu luteinizującego. Jeśli tak, kolejne 24-36 godzin to najlepszy czas na starania o dziecko.

Kiedy test owulacyjny nie zadziała?

Skonsultuj z lekarzem stosowanie testu owulacyjnego (bo może być nieskuteczny) jeśli:
  • masz zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • karmisz piersią
  • przyjmujesz leki hormonalne
  • stosujesz antykoncepcje hormonalną

Ile kosztuje test owulacyjny?

Opakowanie zawierające 5 testów owulacyjnych kosztuje ok. 20 zł.

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?