Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak obliczyć termin porodu? Ginekolog wyjaśnia [WIDEO]

| 14.03.2017, aktualizacja: 14.03.2017 | 0

Termin porodu zostanie obliczony przez ginekologa już na pierwszej wizycie ciążowej. na jakiej podstawie oblicza się termin porodu? I właściwie po co? Mówi ginekolog, Marian Malinowski.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Jak oblicza się termin porodu?

Termin porodu jest jednym z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych terminów w położnictwie. Zwykle wylicza się na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz/albo na podstawie badania USG. 

Zazwyczaj, żeby obliczyć termin porodu wykorzystuje się tzw. regułę Naegellego, która zakłada, że cykl miesięczny trwa 28 dni. Wg tej reguły do daty ostatniej miesiączki dodaje się 40 tygodni, czyli 280 dni. 
– Jeśli uda nam się obliczyć termin porodu wykorzystując datę ostatniej miesiączki, powinniśmy jeszcze go skorygować podczas badania USG. Najpóźniej powinniśmy to zrobić w 12. tygodniu ciąży, idealnie byłoby to zrobić podczas badania USG tzw. wczesnej ciąży, czyli do 10. tygodnia ciąży – mówi ginekolog, lek. Marian Malinowski. 

Dlaczego termin porodu jest tak ważny?

– Raz ustalony termin porodu jest święty, nie powinno się go nigdy zmieniać – mówi dr Malinowski. – Przede wszystkim dlatego, że termin porodu służy do kontroli wzrastania płodu. Dzięki ustalonemu terminowi możemy bardzo łatwo zaobserwować, czy dziecko nam nie przestaje systematycznie rosnąć, czy może rośnie za dużo. Każda z tych sytuacji jest groźna i może być objawem choroby dziecka. 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?