Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Mądre pakowanie może... uratować życie dziecka

| aktualizacja: 04.07.2015 | 1

Dobrze zapakowany samochód od źle zapakowanego można odróżnić dopiero... podczas wypadku. Luźno stojąca torba czy zabawka mogą być – w czasie zderzenia – śmiertelnie niebezpieczne. Zobacz infografikę. I pakuj rodzinę bezpiecznie!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Jak dobrze się spakować jadąc z dzieckiem
fot. materiały prasowe Skoda Polska
Bagażniki współczesnych samochodów są naprawdę przestronne. Najpopularniejsze auto w Polsce, czyli rodzinna Škoda Octavia, ma kufer wielkości 590 l. Pokusa, żeby wrzucać wszystko, jak leci, jest więc ogromna. Bo przecież i tak się zmieści.
Takie postępowanie ma sens, ale wyłącznie przy założeniu, że podróż upłynie bezpiecznie. Gdyby zawsze wychodzić z tego założenia, jeździlibyśmy bez pasów, fotelików dla dzieci i nie przekraczając przepisów. Zapobiegamy zagrożeniom, przygotowując się na najgorsze, a nie na najlepsze. A czy tego chcemy, czy nie, o katastrofalnych skutkach złego pakowania dowiedzieć się można dopiero podczas wypadku. Wówczas pojazd zmienia się w wielką puszkę poddawaną ekstremalnym siłom i przeciążeniom.

Życie zależy od bagażu?

Od tego, jak się spakujemy w drogę, naprawdę zależy zdrowie i życie pasażerów. Widziałam to na przykładzie. W pewnym laboratorium był symulator dachowania. Wewnątrz znajdowały się lekkie, kolorowe piłeczki, które podczas odwracania auta na dach latały po kabinie. W realnym świecie wszystkie butelki, telefony, ładowarki, portfele mogą poważnie zranić. Zobacz, ile ważą w czasie wypadku.

Kliknij grafikę, żeby ją wydrukować. Powieś wydruk na lodówce. Nauczcie się wszyscy w rodzinie, jak ważne jest bezpieczne pakowanie.


Jest kilka prostych zasad, o których trzeba pamiętać, w czasie pakowania samochodu. Oto one.

1. Ciężkie bagaże na początek

Zacznij od zważenia, np. w ręce, przedmiotów, które zamierzasz spakować. Najcięższe torby wkładaj na spód bagażnika. Muszą przylegać do ściany tylnej kanapy.
Jeśli to tylko możliwe, mocuj walizy, torby i wszystkie inne pakunki. Możesz to robić za pomocą siatek, linek, również taśm. Dobrze przymocowane bagaże nie wylecą z bagażnika.
Mniejszymi pakunkami unieruchamiaj większe torby. Dzięki temu przedmioty nie będą przemieszczać się podczas gwałtownego hamowania.
Nie bierz wszystkiego tylko dlatego, że masz ogromny kufer. To nieekonomiczne (więcej bagażu, większe spalanie), a po drugie, im mniej pakunków, tym mniej czasu spędzisz na ich upychaniu.

Polecamy też: Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

ania
ania | 2017-09-29 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My zawsze wypożyczamy dodatkowy bagażnik na dach. Zazwyczaj Thule z Wypożyczalni Boxów.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?