Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak pielęgnować pępuszek

| aktualizacja: 12.01.2011 | 2

Dotąd hasło „pępuszek” było nierozerwalnie związane z hasłem „spirytus”. Jednak nowe zalecenia pediatrów są jednoznaczne – o kikut pępka dbamy dzisiaj całkiem inaczej!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Piotr Ratajski
Strzępek pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10–14 dni po narodzinach dziecka. Przez ten czas (ale też przez kilka kolejnych dni, aż do całkowitego zagojenia) o pępuszek trzeba dbać. Chociaż wygląda nieco strasznie, z reguły goi się bardzo szybko i już wkrótce zobaczysz na brzuszku malca wystający guziczek – pamiątkę po pępowinie.

Umyj i osusz
Spirytus jako środek do przemywania pępuszka odchodzi do lamusa!!! Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stosowanie go wcale nie jest konieczne. Co więcej, badania naukowe wskazują, że przemywanie kikuta może – zamiast przyspieszać – ten proces wysychania nawet spowalniać. Co zatem robić z pępuszkiem?
Otóż nowy sposób pielęgnacji kikuta pępowiny jest znacznie prostszy niż ten dotychczasowy. Właściwie zabiegi przy nim zostały ograniczone do minimum. Pępuszka nie trzeba niczym smarować ani polewać. Goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Całkowicie znika więc stres związany z przygotowywaniem i używaniem spirytusu salicylowego o odpowiednim stężeniu. Niezmienna jest tylko jedna zasada: zanim zabierzesz się do pielęgnacji pępuszka czy innych zabiegów przy maluszku –  najpierw umyj ręce!

Dbaj o wygodę

Załóż malcowi pieluszkę z dziurką na pępek (możesz ją wyciąć sama, powinna być duża – krawędź nie będzie drażniła skóry) albo wywiń brzeg pieluchy w taki sposób, by nie dotykała pępka. Potem ubierz dziecko albo opuść mu podniesioną podczas pielęgnacji koszulkę. Nie musisz okładać pępka gazikami ani opatrunkami. Wystarczy, że bawełniane ubranko maluszka będzie czyste. 

Niespodzianki
Oto sprawdzone rady, jak reagować na niespodziewane komplikacje przy pielęgnacji maleńkiego dziecka:
• Smyk zasiusiał kikut – zdarza się, że w okolice pępowiny dostanie się zawartość pieluszki lub malec ją obsika. Wystarczy wtedy obmyć pępek wodą z mydłem dla dzieci, a potem osuszyć jałowymi gazikami.
• Pępek zmoczył się w kąpieli – warto sprawdzić, czy nie nalewacie zbyt dużo wody do wanienki. Gdy zamoczysz pępuszek, dokończ spokojnie kąpiel, ale potem starannie osusz go gazikami jałowymi.
Nie bój się odchylać kikut przy wycieraniu gazikiem. To malca nie boli! 

To stan zapalny!
Jeśli wokół pępuszka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach albo sączy się krew lub ropa, jak najszybciej idź z malcem do pediatry albo położnej. Natomiast gdy pojawia się gorączka, a pępek wygląda brzydko, wezwij lekarza lub jedź z dzieckiem do szpitala. Takie objawy mogą świadczyć o tworzeniu się stanu zapalnego. Szybko trzeba podać dziecku lek.

Powietrze jest najważniejsze
Ono najskuteczniej przyspiesza gojenie się kikuta pępuszka i jego odpadnięcie. Zatem:
1. Nie zakładaj opatrunków (ani plasterków itp). Wystarczy, że pępek będziesz nakrywała czystym bawełnianym ubrankiem lub pieluszką tetrową.
2. Wywijaj brzeg pieluszki. Ten górny, przykrywający pępek. Dzięki temu zapewnisz lepszy dostęp powietrza do pępka i unikniesz podrażniania go krajem pieluchy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ala
Ala | 2016-01-28 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja smarowałam synkowi kikut uniżelem działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, więc szybko wysechł i sam odpadł. Dla mnie super sprawa.

Odpowiedz

Milla
Milla | 2011-08-09 21:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma już prawie 5 miesięcy. O jej pępuszek dbałam tradycyjnie - spirytusem. Odpadł po 10 dniach, bez stresu i bólu. Tymczasem moi przyjaciele dbali o pępuszek synka "na sucho" i po kilku tygodniach musieli wezwać lekarza ponieważ były kłopoty z pępkiem. Uważam więc, że tradycyjny sposób jest bezpieczniejszy i mniej stresujący dla Rodziców.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?