Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak podawać leki?

| aktualizacja: 04.03.2016 | 3

Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Sprawdź fajne sposoby na podawanie leków dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, dziewczynka, choroba, leki, syrop
fot. Fotolia.pl
Chory malec jest często niespokojny, rozdrażniony... Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu?
Nie powinno się oczywiście podawać dziecku leków na siłę. niestety, często to jedyny sposób, bo dzieci buntują się przeciw temu. Gdy tak jest w Waszym przypadku, staraj się chociaż zachować spokój, nie złość się na dziecko, otocz go czułością i tłumacz, że musisz podać lekarstwo, by maluszek wyzdrowiał. A potem zrób to możliwie szybko. Oto kilka rad, które być może trochę Ci w tym pomogą.

Syrop

 • Jeśli nie ma przeciwwskazań, schłodź preparat w lodówce, a wtedy jego smak nie będzie tak intensywny.
 • Lekarstwo podawaj na płaskiej łyżeczce, ponieważ jest łatwiejsza do wylizania.
 • Gdy dziecko macha rączkami i nie chce otworzyć buzi, spróbuj podać lek zakraplaczem lub strzykawką, co pozwoli wstrzyknąć go głęboko do gardła bez jego rozlania. Rób to małymi dawkami, by maluszek mógł go przełknąć.
 • Jeszcze inny sposób to wlanie małych dawek syropu bezpośrednio do smoczka od butelki.
 • Jeśli to możliwe, możesz mieszać preparat z małą ilością soku owocowego, który lubi dziecko. Tylko wtedy musisz dopilnować, by cała dawka została wypita.
 • Staraj się nie kierować syropu na przednią i środkową część języka, bo tam skoncentrowane są kubki smakowe. Najłatwiej będzie ominąć je przy pomocy strzykawki lub zakraplacza. Wtedy możesz skierować go między dziąsła a wewnętrzną stronę języka.
 • Poproś kogoś o pomoc. Gdy jedna osoba trzyma dziecko, a druga aplikuje lekarstwo wszystko przebiega szybciej i jest mniej stresujące zarówno dla malca jak i dla Ciebie.

Tabletki

Jeśli lekarz przepisze tabletki, trzeba je rozgnieść na proszek (inaczej maluch może się zakrztusić – to bardzo niebezpieczne!), a potem wymieszać go z przegotowaną, wystudzoną wodą. Podając zawiesinę, dokładnie odmierzaj dawkę. Nowoczesne preparaty w płynie mają często miarki, które to ułatwią.
Może się zdarzyć, że dziecko wypluje część lekarstwa. Skontaktuj się wówczas z lekarzem, który doradzi Ci, czy możesz od razu podać uzupełniającą dawkę, czy wcześniej podać kolejną. Gdy chorobie towarzyszą wymioty, leki lepiej podawać przed jedzeniem.

Krople do noska...

Jeśli chcesz zakroplić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo. Możesz ją nieco unieść, podkładając pod nią rękę.

... do ucha

Połóż malca na pleckach lub na boku, jedną ręką przytrzymaj główkę, drugą wpuść krople. Potem delikatnie pomasuj miejsce nad uchem, aby lek lepiej się przemieścił.

... i do oczu

Najpierw przemyj powieki gazikiem nasączonym solą fizjologiczną – od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Potem rozchyl je palcem wskazującym i kciukiem. Wpuść odpowiednią ilość kropli do kącika przy nosku. Nadmiar płynu wytrzyj wacikiem. Gdy maluch rusza główką, nie masz wyjścia , musisz unieruchomić jego główkę w czasie podawania kropli.

Czopek

Połóż malca na plecach. Jedną ręką unieś pupę, drugą wprowadź lekko zwilżony czopek (węższym końcem) i przytrzymaj chwilę pośladki, by się nie wysunął.

...i jeszcze kilka rad...

 1. Podawaj tylko leki przepisane przez lekarza.
 2. Sprawdź, czy preparat nie jest przeterminowany.
 3. Zawsze sprawdź w ulotce, jak przechowywać dany preparat - niektóre powinny być przechowywane w lodówce.
 4. Nie wyjmuj lekarstwa z oryginalnego tekturowego opakowania - chroni go ono przed światłem.
 5. Nigdy nie wyrzucaj ulotek informacyjnych, są źródłem informacji m.in. o dawkowaniu lub niepożądanych działaniach.
 6. Nie podawaj dziecku leków w pozycji leżącej bo to grozi zadławieniem.
 7. Nie skracaj i nie wydłużaj bez konsultacji z lekarzem okresu podawania leków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

łatka
łatka | 2007-03-14 16:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też zmieniłam na otrivin, wprawdzie nie sterimar tylko euphorbium i zauwazyłam, że zmniejszyła się ilość wydzieliny w nosku.Jak tak dalej pójdzie to za chwilę będzie po katarze :)

Odpowiedz

leonka
leonka | 2007-03-08 13:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O, już kilka moich koleżanek zmieniło stermiar na otrivin właśnie ze względu na aplikator (ja zresztą też). Chociaż i jeden i drugi jest dobry, to jednak piskanie dziecku otrivinu do noska stwarza mniej problemu.

Odpowiedz

Arina
Arina | 2007-03-07 19:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam to szczęście, że mój synek uwielbia przyjmować lekarstewka (nawet jak są bardzo niesmaczne). Taki z niego mały dziwak :)Jedyny problem miałam ze sterimarem, bo mu zalewał nosek i gardło, ale kolażnka podpowiedziała mi, żeby przy katarku psikać otrivin extracare do noska, bo ma lepszy aplikator (mała dawka nie zalewa dziecku noska). I rzeczywiście od tej pory mogę mu bez problemu oczyścć nosek.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?