Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Powrót do szkoły jest koszmarem dla dziecka?

| aktualizacja: 03.09.2014 | 0

Jak wspierać dziecko, które niechętnie po wakacjach chce chodzić do szkoły? Co mu powiedzieć, jak je zmotywować? – podpowiada dr Paulina Sobiczewska – psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia.pl
Jeśli dziecko niechętnie wraca do szkoły po wakacjach, spróbujmy dowiedzieć się co jest prawdziwym powodem.
- Być może źródło napięcia nie jest związane z samą szkołą, ale ze złymi relacjami z kolegami lub nauczycielami – mówi dr Paulina Sobiczewska, psycholog z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Pamiętajmy, że wiek szkolny to okres, w którym człowiek szuka akceptacji, szczególnie ze strony rówieśników. Spróbujmy porozmawiać z dzieckiem i postarać się zrozumieć jego podejście do sytuacji. Możemy podsunąć mu kilka dobrych rad, ale pamiętajmy, że problem należy rozwiązywać razem z nim, a nie zamiast niego.

Polecamy: Dziecko nielubiane przedszkolu - jak możesz mu pomóc.

Zmień przykry obowiązek w pasjonująca przygodę

W ciągu dwóch miesięcy wakacji dziecko zdążyło przyzwyczaić się do odpoczynku, w szkole natomiast ma do wykonania trudne zadania, z których musi się wywiązać. Dlatego często buntuje się przed powrotem do nauki. To naturalna reakcja – dorośli również często nie mają ochoty wracać do pracy po urlopie.
Natomiast jeśli dziecko ma trudności jedynie z powrotem do codziennej rutyny pełnej nauki i pracy, postarajmy się wprowadzać zmiany możliwie jak najłagodniej.
- Na początku roku szkolnego nie powinniśmy wymagać od uczniów 100 proc. wydajności – w tym czasie można pozwolić im na nieco więcej swobody – radzi psycholog. - Przedstawiajmy naukę jako ekscytującą przygodę, a nie przykry i straszny obowiązek.
 

Wspieraj w pierwszych krokach dziecka w  szkole

Jeśli nasze dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy warto pamiętać, że jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja, musimy więc zrobić wszystko, by je z nią oswoić.
- Mimo, iż jego lęki mogą wydawać się z perspektywy dorosłego nieco błahe, nie bagatelizujmy ich. Opowiedzmy o nowych obowiązkach – chodzeniu na zajęcia czy odrabianiu lekcji tak, żeby miało poczucie kontroli nad nieznaną sytuacją – mówi dr Paulina Sobiczewska.
Zapoznajmy dziecko z planem dnia – opiszmy kolejne kroki i przedstawmy czego może się spodziewać w nowym otoczeniu.

Zobacz też: Jak wygląda wizyta z dzieckiem u psychologa.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?