Babyonline.pl
 
 
Gry

Wszystko, co chciałaś wiedzieć o kupce niemowlaka, ale wstydziłaś się zapytać

| aktualizacja: 15.02.2016 | 2

Zabrudzona pielucha czasem wymaga szybkiej interwencji. I nie chodzi tu tylko o przewinięcie malucha. Jak powinna wyglądać kupka zdrowego niemowlaka i co powinno cię zaniepokoić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dada
fot. Fotolia
Zmiana pieluszki to jedna z wielu czynności higienicznych, jaką mama wykonuje przy dziecku. Jednak poza standardową pielęgnacją towarzyszącą przewijaniu, warto czasem uważniej przyjrzeć się zawartości pieluszki niemowlaka, bo kupka może wiele powiedzieć ci o stanie zdrowia dziecka. 

Kupka zdrowego niemowlaka

  • Smółka – to pierwsza kupka noworodka i choć jej wygląd może cię zaniepokoić, to nie ma powodów do obaw. Jak sama nazwa wskazuje, smółka ma kolor ciemnozielony, czasem zbliżony do czarnego, a to z powodu beztelnowej przemiany żółci. Może zawierać pozostałości wód płodowych, złuszczony nabłonek skóry dziecka, śluz oraz inne substancje pochodzące np. z rozwijających się narządów . Nie przeraź się też ilością smółki – może być jej sporo.
  • Stolce przejściowe – to kupka maluszka, który zaczyna jeść pokarm mamy. Najczęściej są one wodniste, czasem spienione, a jest to spowodowane zawartością siary w mleku matki oraz fermentacji laktozy w jelitach malucha. Takie „niespodzianki” znajdziesz w pieluszce maleństwa nawet kilka razy w ciągu doby. To normlane – dzięki temu organizm malucha oczyszcza się z resztek smółki. Około 2. miesiąca życia stolce malucha zaczynają się normować, a kupka niemowląt karmionych piersią różni się od kupki dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
  • Kupka niemowlęcia karmionego piersią – zazwyczaj ma żółte zabarwienie i dość luźną, ale nie wodnistą konsystencję. Możesz dostrzec w niej małe grudki lub śluz, co nie jest powodem do niepokoju tak długo jak w śluzie nie pojawia się krew. Takiej „niespodzianki” w pieluszce spodziewaj się do 2 do 4 razy na dobę.
  • Kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym – podobnie jak kupka malucha karmionego piersią ma żółte zabarwienie, ale jej konsystencja jest bardziej zwarta. Zazwyczaj też pojawia się rzadziej, tj. ok. 1-3 razy na dobę. 

Co powinno cię zaniepokoić w pieluszce malucha?

  • Zielona kupka – może być wynikiem podawania żelaza lub preparatów zawierających żelazo (również w mleku modyfikowanym). Jeśli maluch czuje się dobrze, ma apetyt, a ty nie zauważyłaś żadnych innych niepokojących objawów, takich jak np. wzdęty i twardy brzuszek lub spadek wagi – nie musisz się tym martwić.
  • Czarna kupka – jeśli nie jest to smółka, czyli pierwsza kupka niemowlaka, trzeba przyjrzeć się jej bliżej. Jeśli zauważysz w niej ślady śluzu, krwi lub ropy, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że na kolor kupki ma wpływ także dieta. Zanim więc zaczniesz martwić się o zdrowie maluszka, przypomnij sobie, czy niedawno nie serwowałaś maluchowi na obiad buraczków lub deserku z jagodami.
  • Bardzo luźna, wodnista kupka – może oznaczać biegunkę. Jeśli towarzyszą jej wymioty lub gorączka, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
  • Twarda, zbita kupka – nawet jeśli pojawia się w normalnych odstępach czasu, oznacza zatwardzenie. Zazwyczaj jego przyczyną jest niewłaściwa dieta i  po wykluczeniu produktów powodujących zatwardzenie, problem sam znika. Warto jednak skonsultować się z pediatrą, który na pewno pomoże ci zdiagnozować przyczynę problemu. 
Niezależnie od tego, jaką kupkę robi twoje dziecko, powinnaś zadbać o dobrą, chłonną pieluszkę. W ofercie Dada znajdziesz superchłonne, miękkie, wygodne i nieprzeciekające pieluszki, którym żadna „niespodzianka” nie jest straszna.

Zajrzyj na: www.dada.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Liza
Liza | 2016-02-29 17:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój lekarz też powiedział że to nie jest nic normalnego. Podejrzewa u mojego synka nietolerancję laktozy i zlecił nam więcej badań. Słyszałam o tych kropelkach i chyba wypróbuję.

Odpowiedz

Olga
Olga | 2016-02-29 14:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla naszego pediatry wcale takie spienione kupki nie byly niczym normalnym, wrecz przeciwnie, zalecila nam podawanie kropelek z enzymem laktazy-kolaktaze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?