Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy baterie przestają działać, pozbądź się ich w stylu eko!

| aktualizacja: 14.02.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Curver-kosz-Tygrysek.jpg
Pilot – na baterie. Latarka – na baterie. Dziecięcy samochodzik – na baterie. Wyobrażasz sobie życie bez tych małych "pomocników"? My też nie! Wiesz, że są niezbędne, ale czy wiesz, jak i gdzie je wyrzucić, jak się zużyją?
Kiedy patrzysz na baterię – ten mały przedmiot – wydaje Ci się zupełnie niegroźny, prawda? W końcu nic z niego nie wycieka, nie da się go rozłożyć na części, sprawny czy nie – wygląda identycznie. Tymczasem baterii nie można wyrzucać do zwykłych śmieci...

Bateria, czyli co?

Budowa baterii nie jest skomplikowana – w stalowym "opakowaniu" znajduje się katoda (ładunek dodatni) i anoda (ładunek ujemny). Oddzielone są od siebie separatorem. Gdy włożysz baterię do urządzenia, np. do pilota od telewizora, w jej środku nastąpi reakcja chemiczna: mieszanina dwutlenku manganu i węgla w katodzie zareaguje z utlenionym cynkiem, wytwarzając prąd elektryczny. Taka bateria będzie działała aż do wyczerpania, ale co wtedy?

Wyrzucić, ale gdzie?

Mimo że baterie są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, to, biorąc pod uwagę ich skład, wymagają specjalnej utylizacji, czyli wyrzucania nie do śmieci, tylko do specjalnie oznakowanych pojemniczków. W bateriach, tak jak np. w termometrach, znajduje się bowiem m.in. rtęć. Dlatego tak ważne jest, by nie trafiały do kosza z innymi odpadami. W końcu w grę wchodzi troska o środowisko, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Sprawdź, czy w miejscu, gdzie wyrzucasz śmieci nie ma specjalnego pojemnika na zużyte baterie. Jeśli nie, nie martw się, bo zużyte baterie możesz po prostu zostawić w sklepie, który taki towar oferuje i to nawet jeśli nie kupisz nowych. Sprzedawca nie może odmówić ich przyjęcia ani obarczyć Cię żadnymi kosztami. Musi je przyjąć i sam dostarczyć do punktu zbierania zużytych baterii.

Ponadto, obowiązek posiadania pojemników na zużyte baterie ma nie tylko sprzedawca w sklepie, ale i sprzedawca w hurtowni, punkt zajmujący się wymianą baterii, szkoła, urząd oraz firma zajmująca się zbieraniem odpadów komunalnych.

Jak zatem widzisz, ekologiczne i bezpieczne pozbycie zużytych baterii to żaden kłopot – wystarczy, że będziesz o tym pamiętać! Pamiętaj też, że Twoje dziecko uważa Cię za wzór i chce naśladować, bądź zatem pozytywnym przykładem!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?