Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Etapy porodu

| aktualizacja: 05.10.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Piłka to jeden ze sprzętów na sali porodowej, który pomoże ci urodzić
fot. Fotolia
Co cię czeka w dzień porodu? Podpowiadamy, jak rozpoznać skurcze porodowe i kiedy można spodziewać się kryzysu na porodówce.

Jeżeli jesteś statystyczną Polką, pierwsze objawy porodu pojawią się u ciebie wieczorem albo w nocy. Jeżeli rodzisz pierwszy raz, poród najpewniej potrwa kilkanaście godzin (a nawet ok. 20). Drugi albo kolejny poród trwa krócej, bo podczas nich szyjka macicy rozwiera się już o wiele szybciej. Bez względu na to, czy rodzi się twoje pierwsze, czy kolejne dziecko, najpewniej przebieg porodu będzie wyglądał mniej więcej tak samo.


1. Pojawiają się skurcze porodowe

Prawdziwe skurcze porodowe, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, powtarzają się regularnie. Mogą też iść w parze z lekką biegunką. Ich częstotliwość i nasilenie zwiększa się z czasem. Dopóki skurcze są lekkie i pojawią się rzadziej niż co 10 min. spokojnie możesz pozostawać w domu. Wiele położnych jest zdania, że te najwcześniejsze etapy porodu najlepiej jest spędzić w znajomym otoczeniu – spokój i poczucie bezpieczeństwa ułatwia wydzielanie się porodowych hormonów.

2. Odchodzą wody płodowe

Mogą sączyć się powoli albo trysnąć z większym ciśnieniem. Wody płodowe mogą też odejść jeszcze przed pojawieniem się skurczów porodowych – wtedy mogą stanowić jedyny objaw rozpoczęcia się porodu. Zwróć uwagę na ich kolor: jeżeli jest zielonkawy albo zielonobrązowy, to znaczy, że dziecko oddało już smółkę, czyli swoją pierwszą kupkę. W takim wypadku jak najszybciej jedź do szpitala. Jeżeli kolor wód jest jasny, nie musisz się aż tak śpieszyć – wystarczy, jeżeli przyjedziesz na porodówkę w przeciągu dwóch, trzech godzin. Po odejściu wód nie powinno się brać już kąpieli (prysznic jest jak najbardziej wskazany). Ważne jest również to, że czasem wraz z odejściem wód może pojawić się przed porodem biegunka.


3. Narasta ból porodowy

Pierwsze skurcze nie będą bardziej bolesne od zwykłych skurczy menstruacyjnych, ale z każdą godziną będą coraz dłuższe i bardziej odczuwalne, aż w końcu zaczną być trudne do zniesienia. Ból może promieniować z dołu brzucha albo „z krzyża” - to ta boleśniejsza opcja. Sposobów radzenia sobie z bólem porodowym jest wiele. Warto zacząć od najprostszej, czyli od zmian pozycji ciała. Poród wcale nie musi odbywać się na leżąco. Przeciwnie, jeżeli będziesz aktywna, etap skracania się i rozwierania szyjki macicy będzie krótszy. Możesz chodzić (na tyle, na ile pozwala ci przewód od KTG, urządzenia monitorującego dziecko), przykucać, stać, kołysać się na dużej piłce, w które wiele porodówek jest zaopatrzonych. Jeżeli bolą cię plecy, spróbuj przez chwilę posiedzieć po turecku albo połóż się na boku – to o wiele lepsza pozycja niż leżenie na plecach.

Jakie objawy mogą poprzedzać poród?

Sprawdź na kolejnej stronie, kiedy może nadejść kryzys porodowy
 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?