Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?

| aktualizacja: 03.11.2017 | 4

Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
jaką metodę antykoncepcji wybrać?
fot. Fotolia
Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży, które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria.

Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc.

Dla kogo pigułka antykoncepcyjna?

Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym.

Wybór lekarza: Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna. Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka.

Wady tej metody: konieczność regularnego przyjmowania pigułek. Kobiety, które zaszły w ciążę mimo stosowania antykoncepcji, przyznają, że po prostu czasem zapominały wziąć pigułkę. Innym często wymienianym skutkiem ubocznym tabletek hormonalnych jest utrata ochoty na seks. Jednak w takiej sytuacji często wystarczy zmienić preparat na taki, który zawiera więcej estrogenu lub mniej progesteronu. Podobnie w przypadku przybierania na wadze, co także czasem się zdarza.

Co zrobić, jeśli zapomnisz połknąć pigułkę?

Jeśli od pominięcia pigułki antykoncepcyjnej minęło mniej niż 12 godzin, trzeba przyjąć zapomnianą pigułkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze. Ale jeżeli upłynęło już więcej niż 12 godzin lub pominięto więcej pigułek, przez kolejne 7 dni trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne (np. prezerwatywę). Szczegółowe instrukcje postępowania są zamieszczone zawsze na ulotce każdego preparatu.

Po jakim czasie regularnego stosowania pigułek trzeba zrobić przerwę?

Kiedyś zalecano miesięczne lub dwumiesięczne przerwy w braniu pigułek antykoncepcyjnych mniej więcej co 2–3 lata. Obecnie stosowane preparaty zawierają znacznie mniej hormonów i można je przyjmować przez wiele lat bez przerwy. Trzeba tylko pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa i wykonywaniu wszystkich zleconych przez niego badań.

Dla kogo plastry hormonalne?

Agata, 38 lat: Ma już dwoje dzieci, ale nie wyklucza urodzenia jeszcze jednego. Niezwykle zajęta, stale w delegacjach. Często bywa na służbowych kolacjach, które przeciągają się do późna w nocy.

Wybór lekarza: Ze względu na dość nieunormowany tryb życia ta pacjentka mogłaby mieć problemy z regularnym przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Posiłki w różnych restauracjach, czasem alkohol sprzyjają wystąpieniu kłopotów żołądkowych (np. wymiotów, biegunek), a to może znacznie obniżyć skuteczność antykoncepcji doustnej. Dlatego w takich sytuacjach szczególnie polecam stosowanie plastrów hormonalnych. Są one naklejane raz w tygodniu, najlepiej na pośladku, ramieniu, łopatce lub podbrzuszu. Plastry zawierają takie same substancje jak dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna. Substancje czynne przenikają jednak do krwi bezpośrednio przez skórę, omijając przewód pokarmowy, co zapewnia dostarczanie stale tej samej ilości hormonów. Działanie antykoncepcyjne polega na zablokowaniu owulacji. Plaster przykleja się zawsze w pierwszym dniu cyklu (czyli gdy tylko zaczyna się miesiączka), następne dwa w odstępach tygodniowych. Po trzech tygodniach naklejania plastra robi się siedmiodniową przerwę, w czasie której występuje krwawienie.

Wady tej metody: jeśli plaster przyklejony jest niestarannie, na przykład na wilgotną, źle osuszoną skórę, może się odkleić, nawet tylko częściowo. To sprawia, że dawka hormonów dostarczanych do organizmu jest mniejsza, niż powinna być. Nie można także stosować tej metody u kobiet, które ważą powyżej 90 kg, bo wtedy bywa po prostu nieskuteczna.

Czy plaster antykoncepcyjny można moczyć?

Plastry hormonalne można moczyć w wodzie. Można więc z przyklejonym plastrem antykoncepcyjnym kąpać się w wannie i pływać na basenie. Plaster trzyma się mocno i zwykła kąpiel nie powoduje jego odklejenia się. Warto jednak co jakiś czas (np. podczas wieczornej kąpieli) sprawdzać, czy dobrze przylega.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

kasiumka86
kasiumka86 | 2008-03-11 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten artykuł dużo mi powiedział ale nie wiem wszystkiego jestem mama od 4 tygodni wrócilismy z mezem do uprawiania seksu jednak boje sie kolejnej ciazy nie karmie piersia ale tez nie dostałam miesiaczki wiec jak mam sie zabezpieczac i kiedy moze pojawic sie miesiaczka

Odpowiedz

Pytajnik
Pytajnik | 2007-07-18 14:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten artykuł to czysta promocja antykoncepcji hormonalnej i wkładek wewnątrzmacicznych.
A co z metodą objawowo-termiczną ? To już innych metod oprócz hormonów i wkładek nie ma?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

G
G | Pytajnik | 2007-07-29 01:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po prostu jest dużo mniej skuteczna <około 60%> a głupio by było stosować antykoncepcje, w tym wypadku naturalną, i następnie rodzić... prawda?

Odpowiedz

Judyta
Judyta | Pytajnik | 2008-04-21 11:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nikt nie wspomniał w tym artykule o takiej metodzie, ponieważ jest zbyt mało pewna. Ja osobiście jestem mamą od 8 tygodni i lekarka zaproponowała mi tabletki Cerrazete, ponieważ karmię piersią. Po porodzie metoda naturalna jest niezbyt trafiona. Organizm dopiero wraca do stanu sprzed ciąży i niektóre objawy mogą nas zmylić. Poza tym nie od razu kobieta miesiączkuje. A jeśli tak bardzo zależy Ci na naturalnej metodzie( ja ja stosowałam, a mam już Synusia) to musisz wszystkiego pilnować i bacznie przygladac się swjemu organizmowi. Najlepiej jest zapisywać wszystko w jakimś notesiku. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?