Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak przygotować dziecko do rozstań?

| aktualizacja: 20.04.2007 | 4

Dla dziecka rozstania mogą być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jest do nich zupełnie nieprzygotowane.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)


Dla dziecka rozstania mogą być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jest do nich zupełnie nieprzygotowane.

Pierwsze rozstanie Twoje dziecko przeżywa już w chwili przecięcia pępowiny. Potem w jego życiu tych rozstań będzie dużo. Niektóre maluchy znoszą je lepiej, inne radzą sobie z nimi bardzo źle. Dużo zależy od postawy rodziców. Oto kilka rad, które pomogą Ci przygotować Twoją pociechę do rozstań i lepiej je znosić.

Naucz, że rzeczy niewidoczne nie znikają na zawsze
Niemowlęta są przekonane, że jak czegoś nie widać, to tego nie ma. Niektóre maluchy jeszcze w drugim a nawet w trzecim roku życia martwią się, że jeśli mama wyjdzie, to zniknie na zawsze. Możesz pomóc dziecku poradzić sobie z tym niepokojem bawiąc się z nim w akuku lub w chowanego mówiąc do niego gdy Cię nie widzi. Początkowo „znikaj” tylko na kilka sekund i stopniowo wydłużaj ten czas do około minuty. Pamiętaj o bezpieczeństwie - czy dziecku nic się nie stanie, jeśli spuścisz go na chwile z oka?

Poświęcaj mu dużo czasu i uwagi
Poczucie bezpieczeństwa pomaga dzieciom w rozstaniach. A to poczucie daje m.in. bliski kontakt fizyczny, uwaga i czułość, jaką dostają od rodziców.

Zachęcaj do samodzielnej zabawy
Nie musisz stale zabawiać dziecka i proponować mu wciąż nowych aktywności. Samodzielna zabawa jest jednym z elementów, które uczą malucha niezależności.

Urozmaicaj dziecku towarzystwo
Staraj się już od pierwszych miesięcy urozmaicać dziecku towarzystwo – niech maluch spędza czas nie tylko z Tobą, ale i z innymi osobami - tatą, babcią, wśród znajomych. Najpierw niech kontaktuje się z innymi dorosłymi w Twojej obecności, potem zacznij przyzwyczajać je do krótkich rozstań.

Zatrudnij opiekunkę
Nawet jeśli jesteś z dzieckiem w domu, warto rozejrzeć się za kimś, z kim maluch mógłby zostać od czasu do czasu. Dwie godziny spędzone na dobrej zabawie z opiekunką nauczą go, że jest w stanie poczuć się bezpiecznie w towarzystwie innych zaufanych osób i ułatwią późniejsze, dłuższe rozstania.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Justa
Justa | 2009-04-08 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozstania z Maluszkiem,szczególnie takim Małym są trudne,ale czasami konieczne...Najważniejsze żeby wiedział,że Mama zawsze wraca:)

Odpowiedz

julia
julia | 2008-01-26 11:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo trudno jest sie rozstac z maluszkiem.

Odpowiedz

Ada
Ada | 2007-10-25 10:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozstanie z dzieckiem nawet na 2 godziny, nie wiem , nie moge sobie tego wyobrazić, jeszcze tak nie robiłam a mały mół ma już ponad 7 m-cy, bede musiała spróbować!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kulinka
kulinka | Ada | 2008-01-24 20:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też muszę odizolować od siebie dziecko na kilka dni - pomimo że nigdy jeszcze nie zostawało z nikim innym - a mała ma 7 miesiecy i nie jest do tego przygotowana. A czeka mnie za kilka dni operacja w szpitalu. Natalka się zapłacze - a ja chyba bardziej bez mojego szkraba

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?