Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zabawy w pianie

| aktualizacja: 01.12.2015 | 0

Przygotowując kąpiel dziecka, pamiętamy, że wanienka musi być czysta, że wszystkie niezbędne kosmetyki, ręczniki i zabawki malca muszą być w zasięgu ręki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, kąpiel, mycie główki, tesco, lidl, biedronka, carrefour, rossmann

Zapominamy jednak, że na bezpieczeństwo kąpieli olbrzymi wpływ ma także... regularna dezynfekcja toalety. Jak to możliwe? Noworodki i małe dzieci nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego układu odpornościowego, przez co w dużo większym stopniu niż dorośli narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje. Stąd tak ważne jest, by jak najskuteczniej im zapobiegać i zwalczać groźne dla zdrowia drobnoustroje, zanim zdążą zagrozić zdrowiu naszego dziecka. Wszyscy wiemy, jak niebezpieczne może być zarażenie salmonellą czy biegunką wywołaną rotawirusem. Do podstawowych obowiązków rodziców należy utrzymywanie czystości w całym domu, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni i łazienki, a przede wszystkim samej toalety, gdyż bakterie najlepiej rozwijają się w środowisku wodnym. To w niej bowiem znajduje się źródło większości drobnoustrojów, które, nieeliminowane, bardzo szybko się  namnażają i są w stanie opanować całą łazienkę.

Reguły gry

Gorąca para, stojąca woda i gromadzące się w niej nieczystości stanowią doskonałą pożywkę nie tylko dla groźnych bakterii, ale także wirusów i pleśni. Szkodliwe zarazki dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem lub przenoszone są na brudnych rękach. Dlatego odpowiednie sprzątnięcie łazienki przed kąpielą dziecka to obowiązek. Jak zatem dobrze posprzątać?
– Wannę, kabinę prysznicową czy brodzik myj regularnie odpowiednim środkiem, np. dobrym mleczkiem do czyszczenia. Zwracaj uwagę na fugi oraz wszelkie zakamarki – to w nich lubią się zbierać zarazki oraz rozwijać pleśnie i grzyby. Dlatego od czasu do czasu przecieraj je płynem czyszcząco-dezynfekującym, który dodatkowo przywróci naturalną biel.
  • Do mycia wanienki malca używaj tego kosmetyku (mydełka, żelu), w którym kąpiesz jego samego.
  • Po każdej kąpieli upierz ręczniki (w łagodnym proszku lub płynie przeznaczonym dla najmłodszych), umyj i wytrzyj matę antypoślizgową (jeśli kładziesz ją na dno wanienki) oraz zabawki, którymi malec bawi się w czasie pluskania.
  • Dbaj o drożność otworów odpływowych – systematycznie stosuj środki udrożniające oraz dezynfekujące, które zabiją wszelkie namnażające się w nich zarazki.
  • Codziennie opróżniaj kosz, a raz na jakiś czas umyj go środkiem zabijającym drobnoustroje.
  • Regularnie pierz dywaniki łazienkowe.

Chmura bakterii

Dla większości mam powyższe rady wydają się zupełnie oczywiste. Ale wiele z nich zapomina, że bezpieczna dla dziecka łazienka to ta, w której jest zdezynfekowana toaleta. Dlaczego?
W ciągu jednej doby w toalecie może powstać nawet 8 miliardów bakterii. Jeżeli nie dezynfekujemy jej codziennie, przy każdym spłukaniu bakterie wydostają się z muszli wraz z kropelkami wody i osiadają na otaczających sprzętach znajdujących się nawet 1,5 metra dalej – czystej wanience, upranych ręcznikach, szczoteczkach do zębów, umywalce i kranie, w końcu na dziecięcych zabawkach kąpielowych... Mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem „bakteriozolu” – chmury bakterii wystrzelonej z toalety przez podmuch spływającej wody. Mogą one przetrwać w łazience przez ponad 4 tygodnie. W tym czasie najczęściej są roznoszone po pozostałych pomieszczeniach, a nasza praca, włożona w odpowiednie przygotowanie łazienki przed kąpielą dziecka, staje się syzyfowa.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?