Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Nowotwory u dzieci

| 03.03.2009 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
lekarz, dziecko, badanie, chłopiec, przedszkolak
Rozpoznanie nowotworu u dziecka nie jest łatwe. Objawy często przypominają typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?
Słyszałam o akcji wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Mam pięcioletniego syna i chciałabym wiedzieć, na co tak naprawdę powinnam zwracać uwagę?

Odpowiedź: Rozpoznanie nowotworów we wczesnym stadium jest trudne. Objawy często przypominają bowiem typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Jest jednak kilka rodzajów nowotworów szczególnie częstych u dzieci. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?

U przedszkolaków (3–6 lat) najczęściej występuje białaczka. Objawy białaczki, które powinny niepokoić, to: gwałtowna utrata wagi, bóle pleców, nadmierna potliwość. Chorym dzieciom zdarzają się krwotoki z nosa oraz gorączki bez infekcji. Warto też zwrócić uwagę na sytuację, gdy żywiołowy, aktywny przedszkolak staje się nagle apatyczny, senny, osłabiony i traci apetyt.
Uwaga! Często pierwszy atak białaczki następuje po infekcji.

Częstym nowotworem jest też guz nerki. W tym przypadku niepokojące sygnały to: gorączka, powiększony obwód brzucha, krew w moczu, spadek apetytu, gwałtowne chudnięcie, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe zaparcia, bóle brzucha oraz wymioty.

U starszych dzieci (powyżej 5 lat) może wystąpić chłoniak. Jest to choroba układu limfatycznego, której pierwszymi objawami mogą być powiększone węzły chłonne (na karku i szyi, pod pachami, w pachwinach), swędzenie skóry, nadmierna potliwość zwłaszcza nocą,  krwotoki z nosa, anemia, nawracające gorączki bez przyczyny oraz zmiana zachowania dziecka (nagle traci zainteresowania, łatwiej się męczy). 
Uwaga! Nowotwory u dzieci wykryte we wczesnym stadium są prawie w stu procentach uleczalne. Dlatego, gdy coś cię niepokoi, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą.

Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?