Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozwijać dziecięce pasje?

| aktualizacja: 30.03.2016 | 2

Dwuletni Tymuś rozpoznaje marki niemal wszystkich aut, Marysia chce wiedzieć wszystko o żabach. Oto dzieci z pasją. Twój maluch też może taki być.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, dziecko, czytać, książka
Nawet nie wiesz, ile od ciebie zależy. Czasem jeden wakacyjny wyjazd, jeden prezent albo twoje stare hobby mogą rozbudzić w dziecku wielką pasję. A potem to już tylko duma oraz obowiązek, by malucha w niej wspierać. Dziecięca pasja to kapitał na całe życie. Dzięki niej twoje dziecko...

...więcej wie o świecie

Dziecięce hobby to bezbolesny sposób zdobywania trwałej wiedzy. Dobrze wiesz, że jeśli pojawi się interesujący fakt, łatwo go zapamiętujesz, a te mniej ciekawe szybko ulatują z pamięci. Zafascynowany geografią kilkulatek niepostrzeżenie uczy się nazw krajów, ich stolic, bezbłędnie rozróżnia flagi, gdy nie umie jeszcze czytać. Można by się zastanowić, po co ta wiedza? W ten sposób dowiaduje się, że świat to coś więcej niż najbliższe otoczenie, ćwiczy pamięć, wrzucając do niej wiele nowych określeń. Rozpoznając flagi, doskonali spostrzegawczość, poznaje kolory i kształty. Wymawiając nazwy stolic i krajów, ćwiczy wymowę.

...ma szansę na sukces w życiu

Nie zawsze tak się zdarza, że dziecięca pasja staje się tą na całe życie. Zanim maluch dorośnie, może ulegać różnym fascynacjom. Każda z nich zostawia jednak trwały ślad w postaci zdobytej wiedzy, a także nawyku, by poświęcać się z oddaniem jakiemuś zagadnieniu. A wiadomo – trening czyni mistrza. Podobno każdego z nas dzieli od mistrzostwa w każdej dziedzinie 10 tysięcy godzin spędzonych na doskonaleniu. Jeśli widzisz, że dziecko codziennie z zapałem lepi figurki z plasteliny albo rysuje nigdy niekończący się komiks, nie przeszkadzaj mu, być może jego zegar już odlicza godziny.

...będzie bardziej pewne siebie

Wiedza może dawać pewność, pod warunkiem że pozwolisz dziecku poczuć się ekspertem. Nie obawiaj się pytać małego fana motoryzacji, jakiej marki samochód właśnie mijacie. Nie upieraj się, że to była Honda, a nie Hyundai, jeśli akurat pomyliły ci się ich znaczki. Gdy maluch okaże się mądrzejszy, nie ucierpi na tym twój autorytet. Za to zyska dziecko – dowie się, że jest w czymś dobre (nawet mama zasięga u mnie rady). Zacznie wierzyć w swoje siły i możliwości, przekona się, że jego zdanie też się liczy.

...zyska kolegów

Posiadanie własnej kolekcji modeli Bburago albo umiejętności żonglowania piłką futbolową podnosi pozycję dziecka w grupie, zwraca na niego uwagę kolegów, a ci mogą nawet naśladować jego hobby. Tworzą się grupki wspólnych zainteresowań, odbywa się twórcza wymiana doświadczeń. Ale bywa i odwrotnie, dziecko może naśladować kolegów i ku zaskoczeniu rodziców prosić o kupno figurek Spidermana, Batmana albo Transformersów do kolekcji.

...nie nudzi się

Mamo, co mam teraz robić? Takie pytanie raczej nie padnie z ust ogarniętego pasją malucha, chyba że zabronisz mu zajmować się tym, co lubi. Nawet gdy maluch sam sobie organizuje zajęcia, staraj się jednak rozmawiać o nich lub czasem mu w nich towarzyszyć. To podniesie w jego oczach wartość własnych zainteresowań.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Annika
Annika | 2017-03-14 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się, że rozwijanie pasji u dziecka to bardzo ważna sprawa. Nie jestem fanką wysyłania dzieci na jak najwięcej zajęć, ale bacznej obserwacji tego co mu się podoba, podrzucania dziecku nowych pomysłów, dawania nowych bodźców. U naszego synka rozwija się pasja modelarska i bardzo sie z tego cieszę. Zamiast kolejnych zabawek, które zaraz się znudzą kupujemy rzeczy w sklepie modelarskim – akurat Model Making - i potem mąż z synkiem razem coś kombinują. W porę zauważyłam, że małego to interesuje a to fajne zainteresowanie, bo rozwija cierpliwość i dokładność, co większości dzieci bardzo sie przydaje :)

Odpowiedz

Marlen
Marlen | 2016-08-31 12:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo przydatny artykuł! Zawsze staram się przestrzegać wymienionych rad. U naszego syna bardzo wcześnie zauważyliśmy jego "techniczny" zmysł - uwielbia klocki, kabelki... ;) i wysłaliśmy go na zajęcia z robotyki dla dzieci z twojrobot.pl/koszalin. Mały jest bardzo zadowolony, a zajęcia są dostosowane do wieku dziec :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?