Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak się leczy zespół taśm owodniowych?

| aktualizacja: 10.04.2017 | 1

Czy zespół taśm owodniowych jest uleczalny? Przeczytaj, jakie leczenie może wdrożyć lekarz, jeśli zdiagnozuję tę groźną chorobę płodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Jak się leczy zespół taśm owodniowych?
fot. Fotolia
Leczenie zespołu taśm owodniowych, czyli wady wrodzonej płodu powstałej w trakcie ciąży, polega przede wszystkim na częstym wykonywaniu badań USG, podczas których lekarz monitoruje stan płodu. Potrzebny jest do tego bardzo dobry sprzęt USG 3D lub rezonans magnetyczny, ponieważ pasma owodniowe są słabo widoczne. Zespół taśm owodniowych to wrodzone wady płodu powstałe w czasie ciąży wskutek przedwczesnego pęknięcia worka owodniowego – pasma (taśmy) owodni przyklejają się do części ciała dziecka i zaciskają się na nim powodując trwałe deformacje, a czasami poronienie. Oprócz częstego USG, lekarz może leczyć zespół taśm owodniowych jeszcze na kilka sposobów, w zależności od powstałych uszkodzeń.

Jak się leczy zespół taśm owodniowych?

Zespół pasm owodniowych może być leczony następująco:
  • częste usg w ciąży
  • wewnątrzmaciczna operacja – ma zapobiec amputacji, uduszeniu i uwolnić płód z uciskających pasm owodni 
  • rekonstrukcja tkanek po narodzinach dziecka - jeśli operacja w ciąży nie jest możliwa, po porodzie wykonuje się operacje plastyczne, m.in. plastykę kości, skóry, protetykę
Pamiętaj, że każdy przypadek zespołu taśm owodniowych jest inny, dlatego decyzja o rodzaju leczenia jest rozpatrywana indywidualnie. Kwestią kluczową jest stopień deformacji płodu.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

niedoinformowana
niedoinformowana | 2017-07-20 14:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiedziałam, że USG leczy. Myślałam, że to metoda diagnostyczna, hmmm...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?