Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak się pozbyć wszy u małych dzieci

| aktualizacja: 03.03.2016 | 13

Wszy to częsty problem wśród dzieci, które chodzą do żłobków, przedszkoli i szkół. To bardzo dokuczliwe i trudne do wyeliminowania pasożyty. Rodzice mogą nie wiedzieć, jak się pozbyć wszy u dzieci poniżej 3. roku życia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat wszy u małych dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
wszy
fot. fotolia.com

Jak się pozbyć wszy u dzieci poniżej 3. roku życia?

Popularne szampony likwidujące wszy (repelenty) są skuteczne i bezpieczne, ale producenci ostrzegają, że nie można ich stosować u dzieci poniżej 3. rok życia. Dla młodszych dzieci składniki mogą okazać się zbyt silne. Rodzicom dzieci poniżej 3. roku życia pozostaje wyczesywanie wszy z włosków. Sanepid zaleca, aby w sytuacji pojawienia się wszawicy u małego dziecka, skontaktować się z lekarzem pediatrą. 

Domowe sposoby „duszenia” wszy, np. smarowanie skóry głowy oliwą, nie są skuteczne. Nie ma też potrzeby ścinania dziecku włosków. Zwalczenie wszawicy wymaga po prostu trochę cierpliwości.

Pozbycie się wszy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W tym czasie codziennie trzeba sprawdzać dziecku głowę i usuwać wszy i gnidy. Trzeba przejrzeć włosy dziecka pasmo po paśmie i gęstym grzebieniem wyczesać wszy i ręcznie usunąć gnidy (jaja). Są one przyklejone do włosów, u samej nasady, więc zazwyczaj trzeba je ściągać paznokciami. Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i w przedziałku, czyli tam, gdzie jest najcieplej. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że jest nawrót zakażenia. Jeżeli są niżej, ok. 1 cm od skóry, to ślad po starym zakażeniu. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć, kiedy u dziecka pojawią się wszy 

Przede wszystkim nie wolno się tego wstydzić i trzeba uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z naszym dzieckiem. Jeżeli któreś z nich złapało pasożyty, będą je sobie przekazywać nawzajem. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci!

Kiedy pojawiają się wszy u dzieci?

Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywoływane. Nie jest ona zaliczana do chorób zakaźnych i wciąż zdarza się zaskakująco często, zwłaszcza wśród dzieci. Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie mówi: 

Wszy to nie problem biedy, patologii, czy wsi. To też nie jest problem tylko braku higieny osobistej. Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata – i tych biednych i tych bardzo rozwiniętych. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w większych skupiskach – żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, kolonie, obozy… Wszędzie tam, gdzie większa grupa rówieśnicza przebywa ze sobą, zaraża się wzajemnie (bo wesz przechodzi z głowy na głowę) i nieustannie pasożytami, które bytują na owłosionej skórze głowy. Wszy to pasożyty, które bytują w środowisku tak, jak inne organizmy.

Czego absolutnie nie robić w przypadku wszawicy u małych dzieci

  • Żeby nie zarazić się wszami, nie wolno pożyczać od innych dzieci grzebieni, szczotek, spinek, gumek, czapek, ręczników ani innych rzeczy, które mają kontakt z włosami. 
  • Gdy dojdzie do zarażenia, trzeba wziąć pod lupę całą rodzinę. Joanna Narożniak ostrzega: 

Absolutnie nie wolno stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mają one bowiem niebezpieczne dla ludzi stężenia substancji czynnej. Dostępne w aptekach repelenty są naprawdę skuteczne. Proszę tylko pamiętać, że używanie ich „profilaktycznie” jest niewłaściwe. Mogą uczulać, mogą spowodować powstawanie oporności na lek i skuteczność będzie mniejsza.

Czytaj też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Marge
Marge | 2017-07-21 14:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bierzemy ten hedrin ochrona na wczasy i mam nadzieję, że to pomoże anie tak jak w tamtym roku gdy syn wrócił z głową pełną wszy.....

Odpowiedz

eliza
eliza | 2017-01-18 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po czasie, ale może ja coś napiszę odnośnie działania, w tej odżywce jest tzw. activdiol, rozprowadzony na włosach i skórze pokrywa wesz i substancja aktywna rozpuszcza woskową otoczkę, którą pokryty jest "pancerz" wszy i sprawia, że umiera z odwodnienia. Odzywka ma fajny zapach pomarańczy i mango, co sprawia, że moje dziecko nie oponuje przy aplikowaniu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | eliza | 2017-01-19 23:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzięki za opis działania, nigdzie nie mogkam go znaleźć, brzmi logicznie wiec wyprobuje z chęcią ten hedrin.

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2016-09-30 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Anastazja, ale ja zapytałam na jakiej zasadzie działa. Bo to, że działą mogę przeczytać. :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anastazja
Anastazja | Paulina | 2016-12-17 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten preparat ma wskladzie dimetikon miedzy innymi, wiec tworzy takq warstwę ochronną skóry głowy i włosów.

Odpowiedz

Anastazja
Anastazja | 2016-09-27 13:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja też używałam herdin ochrona, po prostu po każdym myciu włosów trzeba zaaplikować i wystarczy i już

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2016-08-31 07:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na jakiej zasadzie działa ten hedrin ochrona? Bo rok szkolny w zasadzie już, a dzieci zawsze co jakiś czas mi przynoszą nowych lokatorów, co jest uciążliwe...

Odpowiedz

Daria
Daria | 2016-08-29 23:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też używałam hedrin i teraz widzialam, że powstał preparat hedrin ochrona, koniecznie wyprobuje, w razie wszawicy w placówce syn bedzie chroniony.

Odpowiedz

wenka
wenka | 2016-07-30 17:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

używałam hedrin raz i mogę powiedzieć, że jest skuteczny. U nas po pierwszej aplikacji problem zniknął. :) A co ważne nawet alergicy mogą go używać.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marysia
Marysia | wenka | 2016-07-30 23:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dzieciaki ponizej 3 roku zycia, takie 1, 5 roczne? Bo synek zlapal od starszej siostry, ktora zarazila sie w przedszkolu

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-03-11 00:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przecież zwierzęta nie mogą mieć wszy, skąd pomysł, że ludzie będą używać preparatów dla zwierząt jak wogole takich nie ma, co najwyżejna pchły, ale to zupełnie co innego, zresztą tak jak zwierzeta nie beda mieli wszy tak ludzie pcheł. Co do preparatów przeciw wszawicy, są teraz bardzo skuteczne ale i bezpieczne wkazdym wieku preparaty na bazie np dimethiconu, chociazby hedrin raz

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamuska
mamuska | Kasia | 2016-04-30 01:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ten hedrin raz może być stosowany u dzieci alergicznych?

Odpowiedz

klara
klara | Kasia | 2016-05-29 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ten hedrin to jest dostępny bez recepty?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?