Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno?

| aktualizacja: 30.01.2013 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Gołe niemowlę z wielką, ciepłą czapką
fot. Fotolia
Sposobów, by przekonać się, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco, jest kilka. Najprostszy: dotknij karku dziecka. Jeśli skóra jest ciepła i sucha – na pewno nie jest mu zimno. Co jeszcze możesz sprawdzić?

Zimny kark to zły znak

Jeśli skóra na karku jest zimna i sucha, dziecku jest za zimno. Najlepiej załóż mu kaftanik lub okryj kocykiem.
Jeśli kark jest ciepły i mokry - dziecku jest za ciepło! Poci się! A lekarze mówią, że przegrzewanie dziecka jest gorsze niż zbyt chłodne ubranie. Zgrzane dziecko bardzo łatwo przeziębić! Rady o tym, by dziecko ZAWSZE BARDZO ciepło ubierać należą do tych najgroszych, których nie waro słuchać! Jakie jeszcze "dobre rady" można zignorować?

Zimne rączki i stópki to nic złego

Dzieci często mają zimne łapki i stópki. Ale nie znaczy to, że jest im za zimno! Wynika to tylko z niedojrzałości układu krążenia malutkich dzieci. Nie trzeba się tym martwić, nie leczy się tego. Tak może być przez kilka pierwszych miesięcy.

Złota zasada: dziecko nosi jedną warstwę więcej

Jeśli w mieszkaniu jest gorąco i sama biegasz w krótkim rękawku, nie męcz dziecka polarkiem, śpioszkami, grubym body i kocykiem! Załóż mu bawełniane body i kaftanik z bawełny, nie za ciepły. Jeśli śpi lub leży w łóżeczku - okryj kocykiem. Jednym kocykiem, nie trzema!


Czapeczka potrzebna jest na dworze!

Zakładanie kilkumiesięcznemu dziecku czapeczki w domu to przesada! Można ją zakładać w szpiatlu, w pierwszych dniach po narodzinach. Czasem położne polecają też cienką bawełnianą czapeczkę tuż po kąpieli. Ale tylko w pierwszych dwóch tygodniach po narodzinach.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Kinia
Kinia | 2017-03-19 07:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zimny kark to już oznaka poważnego wychłodzenia. Dziecko szybciej się wychładza i przegrzewa niż dorosły. Trzeba być po prostu uważnym. Najlepiej utrzymywać stałą temperaturę w całym mieszkaniu i unikać różnicy temperatur w różnych pomieszczeniach, w których dziecko przebywa. Najtrudniej odpowiednio ubrać dziecko na dwór, kiedy śpi.

Odpowiedz

katarynka
katarynka | 2014-01-21 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobry artykuł. My też staramy się nie przesadzać, jest rozsądnie. :) Z ciekawych rzeczy mamy np. termoforka-misia MR B, którego możemy rozgrzewać w każdym momencie spacerku, więc jak przywieje to ratujemy się tym, albo dokładamy trochę ciepełka do łóżeczka. :) Jest przyjemnie!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?