Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to są ukryte obrzęki przed porodem? Zobacz, jak sprawdzić, czy je masz?

| aktualizacja: 05.03.2017 | 0

Co to są ukryte obrzęki po 36. tygodniu ciąży? Jak sprawdzić, czy masz obrzęki, skoro ich nie widzisz?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jakie są objawy porodu
fot. Fotolia

Co to są ukryte obrzęki przed porodem?

Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się pod koniec ciąży i są jednym z najwcześniejszych objawów porodu. Organizm po prostu przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu i gromadzi zapasy wody. Po porodzie zostanie wchłonięta do naczyń krwionośnych, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki i wydalony wraz z moczem. Nie licz, że stanie się to od razu w pierwszych dniach, czy tygodniach po porodzie. Nogi czy ręce mogą puchnąć ci jeszcze bardziej niż w ciąży jeszcze miesiąc po rozwiązaniu.
Wieczorne obrzęki nóg pojawiają się też dlatego, że gdy siedzisz, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody, która wchodzi w jej skład, przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe. 
Uwaga, obrzęki w ciąży mogą być ukryte!
Obrzęki nie zawsze są widoczne. Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i całym organizmie. O ukrytych obrzękach może świadczyć zbyt gwałtowne (powyżej 0,5 kg na tydzień) przybieranie na wadze.
 

Jak sprawdzić czy masz ukryte obrzęki?


Żeby sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki:
  • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia. 
  • Poczekaj 5 sekund. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz na ciele małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi i koniecznie powinnaś wybrać się do lekarza. 
To, że masz zbyt duże lub ukryte obrzęki nie musi oczywiście oznaczać, że dzieje się coś złego, zawsze jednak warto wyjaśnić, czy wszystko jest w porządku. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!

Polecamy:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?