Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Musisz mieć sterylizator, czy wystarczy wrzątek?

| aktualizacja: 25.09.2013 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
sterylizacja butelek
fot. Panthermedia
Czy zastawiałaś się, co by się stało, gdybyś podała niemowlęciu mleko w butelce, która nie byłaby sterylnie czysta? Bakterie, które znajdują się w butelce, mogłyby spowodować u dziecka poważne zatrucie pokarmowe. Czy jednak konieczny jest sterylizator, czy wystarczy zwykła wrząca woda?

Resztki mleka to świetna pożywka dla bakterii, które będą się szybko namnażać. Dlatego butelki po mleku trzeba dokładnie umyć, najlepiej zaraz, gdy dziecko wypije mleko. Ważne jest, by użyć nie tylko samej wody, ale też szczotki do mycia butelek: wyczyści wszystkie zakamarki. 

Myć czy sterylizować butelki

Dokładne umycie butelki w wodzie jest konieczne, ale to za mało. Ciepła woda nie jest w stanie zabić bakterii. 
Możesz wysterylizować butelki wrzącą wodą, możesz też użyć sterylizatora: najważniejsze, by zrobić to tak, by na butelce i smoczku nie przetrwały bakterie, które mogłyby spowodować nawet poważne zatrucie pokarmowe u niemowlęcia.

Kiedy sterylizować wrzątkiem

Jeśli karmisz piersią, i tylko od czasu do czasu podajesz dziecku mleko z butelki, nie musisz kupować sterylizatora. Wystarczy sterylizować butelki, używając wrzącej wody.
Butelki i smoczki włóż do garnka z gorącą wodą. Woda powinna je przykryć i znajdować się także w środku butelki. Butelki i smoczki gotuj 5-10 minut.
Najlepiej osobno sterylizuj smoczki, osobno butelki, by osad czasem powstający przy gotowaniu smoczków nie brudził butelek).

Kiedy sterylizować sterylizatorem

Jeśli karmisz dziecko wyłącznie butelką, będzie ci wygodniej sterylizować butelki, używając sterylizatora (choć nie jest to konieczne, wystarczy wrzątek). W sterylizatorze możesz sterylizować kilka butelek naraz.

W elektrycznym sterylizatorze naczynia dla dzieci dezynfekowane są nasyconą parą wodną w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza.
W sterylizatorze są półeczki, na których ustawia się butelki. Na nich znajdują się też specjalne wypustki, na których można zawiesić smoczki. 

Uwaga: Butelek i smoczków nie wycieraj ściereczką po myciu lub sterylizacji, gdyż mogłabyś w ten sposób przenieść na butelkę lub smoczek bakterie znajdujące się na ściereczce. Butelki i smoczki powinny same wyschnąć: najlepiej na suszarce (butelki odwrócone do góry dnem).

Jak długo sterylizować butelki

Zawsze musisz dbać o czystość butelek i smoczków. Sterylizacja butelek i smoczków jest konieczna przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Potem nie jest już tak konieczna. Zawsze jednak konieczne jest dokładne wymycie butelki (wodą, szczotką, ewentulanie specjalnym płynem do dezynfekcji butelek). Koniecznie również przed przygotowaniem mleka dla dziecka sparz butelkę wrzątkiem. 

Jeśli jednak dziecko ma często biegunki lub w buzi pojawiają się pleśniawki, które mogą utrudniać ssanie, można sterylizować butelki dłużej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Anuleczek
Anuleczek | 2012-05-02 16:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja sobie w pierwszym uśmiechu znalazłam i kupiłam normalny, zwykły i całkiem nie drogi ale za to bardzo dobry sterylizator. Wyparzam 6 butelek jednocześnie po 10 minutach wyciągam piękne czyściutkie buteleczki. Moim zdaniem szybszy i skuteczniejszy sposób niż gar z wrzątkiem.

Odpowiedz

Leila
Leila | 2009-11-24 16:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sterylizator, który "podłącza się do mikrofalówki"??? Czy autorka wie o czym pisze? Jego się nie podłącza! Jego się po prostu do mikrofalówki wkłada, mikrofale podgrzewają wodę w sterylizatorze która paruje i wyparza butelki. Nie ma żadnych przewodów...

Odpowiedz

justka
justka | 2007-05-02 16:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam , uważam ,ze najlepszą metodą na gotowanie butelek jest znana forma długoletnia w garnuszku tak też ja robię ,byc może ,że sterylizator jest ok. ja nie mówię że jest zły może dla bardziej nowoczesych mam . Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aneta
aneta | justka | 2007-08-14 21:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia skończyła 7 mcy, mniej więcej od 4- go miesiąca karmię Ją butelką i przyznam się szczerze, że nie jestem szczęśliwą posiadaczką sterylzatora a bitelek nie gotuję. Poprostu myję je dokładnie w gorącej !!! wodzie, dokładnie płuczę a następnie wyparzam wrzątkiem. Dzięki Bogu ta metoda się sprawdza. Dobrej rady udzieliła mi położna, żeby nie przesadzać ze sterylizowaniem wszystkiego wokół maluszka, ponieważ przyjedzie moment kiedy maleństwo samo zacznie się przemieszczać po domu a to co w zasięgu rączki to odrazu do buzi, poniekąd dziecko musi być uodpornione na to co go otacza. Może nie jest to zbyt precyzyjne i wiele mam ze zgrozą przewróci oczami ale jak narazie u Nas się sprawdza. Najważjsze nie dać się zwariować. Pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna18108
Justyna18108 | aneta | 2007-10-01 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja też uważam że sterylizacja jest dobra ale najlepsze jest to żeby samemu dobrze umyć butelki, smoczki i zakrętki ponieważ same wiemy co zrobiłyśmy a po za tym mamy które mają więcej pieniążków to sobie mogą pozwolić na taką wygode. pozdrawiam

Odpowiedz

nicola
nicola | Justyna18108 | 2008-09-30 15:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak najbardziej, używam i jestem zadowolona:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?