Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem

| aktualizacja: 22.10.2015 | 1

Jeśli twoje dziecko urodziło się na przełomie wiosny i lata, będziesz mieć o połowę mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Jedynym problemem będzie to, by noworodkowi nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
niemowlę, wózek, wózek dziecięcy, spacer, noworodek, ubieranie niemowlaka
fot. famveldman - Fotolia.com

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć teraz czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej uporasz się z byciem mamą. Opieka nad dzieckiem jest teraz prostsza niż w innych porach roku. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących-początkujących - jak ubierać noworodka i niemowlę, by go nie przegrzać?
 

Czym przykrywać noworodka, gdy śpi?

Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może się wydawać zbędne. Ale podczas snu temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest gorąco, kołderkę zastąp lekkim przewiewnym materiałem – bawełnianym ażurowym kocykiem lub tetrową pieluszką. Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być zawinięte w kokonik. To noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rączek i nóżek do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że czują się bezpieczniej. Jednak gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka zbyt szczelnie.  

Pierwszy kocyk dla dziecka - najpiękniejsze wzory.

Czy dziecko może leżeć bez pieluszki?

Wyswobodzona z pieluszki skóra lepiej oddycha. Dziecko może tak poleżeć od czasu do czasu, bo to dobry sposób, by uniknąć kłopotliwych odparzeń. Ponieważ jednak noworodki siusiają bardzo często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa zbyt długo nie była bez ochrony. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry.

Atlas kupek niemowlaka - co można wyczytać z pieluszki?

Ile ubranek musi mieć na sobie noworodek?

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ dziecko większość czasu śpi). Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się  spore różnice temperatur i warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub coś do przykrycia, np. gdy wychodzicie na spacer późnym popołudniem. Zanim wrócicie do domu, może zastać was wieczorny chłód.

Ubranka dla niemowlaka - jak wybierać najlepsze, radzi ekspert:
Uwaga, noworodka nie można wystawiać na słońce. Kontakt z nim może być niebezpieczny nie tylko dla skóry dziecka, która nie umie się bronić przed szkodliwym działaniem promieni UV (filtry przeciwsłoneczne też są zabronione), ale też dla wzroku. Duże dawki słońca mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności. Unikaj spacerowania w słońcu, stawiaj budkę w wózku lub osłoń dziecko parasolką, aby promienie nie padały prosto na nie. Unikaj spacerowania w upalne południowe godziny. Od 11.00 do 17.00 najlepiej pozostać w domu.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?