Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak uczyć dziecko czytania - najlepsze metody

| aktualizacja: 01.03.2017 | 4

Chcesz, by twoje dziecko już teraz nauczyło się czytać? Zrób to tak, by nauka była dla niego frajdą, a nie katorgą.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)

Uważasz, że nie warto odkładać nauki czytania, aż dziecko skończy 6–7 lat? Sama poznałaś litery dużo wcześniej? A może twój mąż czytał kolegom bajki, kiedy był jeszcze w przedszkolu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wasze dziecko już teraz uczyło się składać literki w słowa. Masz po swojej stronie naukowców. Ich zdaniem łatwiej oswajać z czytaniem trzylatka niż czterolatka,  czterolatka niż pięciolatka, zaś pięciolatka niż sześciolatka. A ile lat ma teraz twoje dziecko?

Nauka czytania – ważne ustalenia

Zanim rozpoczniesz naukę literek, weź pod uwagę kilka spraw. Najważniejsza z nich – musisz odrzucić własne ambicje. Dziecko może szybko nauczyć się czytać, ale nie musi. Pamiętaj również, że:

  • Przedszkolak uczy się, bawiąc. Nie licz na to, że będzie grzecznie siedział nad elementarzem. Tylko świetna zabawa gwarantuje sukces. Wykaż się pomysłowością: nie potrzebujesz wyszukanych, drogich rekwizytów (niektóre zrobisz własnoręcznie). Okazje do nauki podsuwa samo życie (możesz też wydrukować litery do druku z kolorowankami i uczyć liter podczas kolorowania).
  • Ty też musisz się dobrze bawić. Dziecko doskonale wyczuwa nastrój rodzica; nawet gdy milczysz, zdradza cię mowa ciała, napięcie mięśni i sprawia, że twoje niezadowolenie, niecierpliwość i irytacja szybko zostaną przez malucha wykryte.
  • Dzieci żyją w świecie głosek, a ty w świecie liter. Jaka jest między nimi różnica? Za pomocą liter zapisuje się głoski. Dlaczego to rozgraniczenie jest ważne przy nauce czytania, przeczytasz w tym tekście.
  • Potrzebny jest dobry przykład. W domu, w którym się czyta, dzieci same garną się do książek. Mama z książką, tata z gazetą – to dla dziecka dobra motywacja.
  • Nic na siłę. Gdy widzisz, że dziecka nie interesują litery, spróbuj poczekać na lepszy moment. Czasem wystarczy kilka godzin, a w niektórych przypadkach miesiąc lub pół roku. Gdy nadal nie ma rezultatu, być może masz niezbyt atrakcyjną metodę albo maluch nie jest jeszcze gotowy na naukę czytania.
Zobacz także: Czytam sobie - nauka czytania, jakiej jeszcze nie było

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Kijax
Kijax | 2017-02-03 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Puszczaj mu afirmacje do nauki. Są gotowe zestawy z muzykami relaksacyjnymi, dziecko nawet nie będzie wiedziało, że programuje się na lepsze wyniki w nauce :)

Odpowiedz

jja3
jja3 | 2010-10-12 09:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nieźle sprawdzają się tutaj gry i klocki z literkami
znam "literkowe ZOO"

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ingrid
ingrid | jja3 | 2010-12-27 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas z kolei sprawdziły się klocki z litterkami i układanki dla najmłodszych "poznaje literki"
a co sadzicie o tych nowych metoda nauki czytania?

Odpowiedz

Ania
Ania | jja3 | 2011-03-07 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ogólnie, fajnym pomysłem są gry edukacyjne od Adamigo, co prawda, nie do nauki literek ale już "Matematyka na Wesoło" jest fajne podstaw cyferek :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?