Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sprawdź, jak uniknąć zrostów po cesarce

| aktualizacja: 04.05.2017 | 1

Boisz się, że po cesarskim cięciu będziesz mieć zrosty? Przeczytaj, co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Jak uniknąć zrostów po cesarce?
fot. Fotolia
Zrostom po cesarce nie możesz zapobiec sama, wszystko leży w rękach lekarzy (dosłownie!). Zrosty pooperacyjne powstają na wskutek nieprawidłowego gojenia rany, kiedy zrastają się tkanki zdrowe i uszkodzone, łącząc się ze sobą. Jeśli boisz się zrostów po cesarskim cięciu, powiedz o swoich obawach lekarzowi, który ma wykonać zabieg. Pewne działania podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia mogą zmniejszyć ryzyko powstania zrostów po cesarce.

Jak uniknąć zrostów po cesarce?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zrostów po cesarce, zaleca się:
  • używanie syntetycznych szwów (powodują mniejszy odczyn tkankowy)
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po zabiegu (zapobiega to jej wysychaniu)
  • zminimalizowanie obszaru niedokrwienia
  • ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół cięcia
  • specjalne preparaty (np. z kwasem hialuronowym) oddzielające od siebie tkanki w okresie gojenia (nie używa się ich standardowo, są płatne)

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Ważne jest także, żebyś w okresie rekonwalescencji zachowała ostrożność i odpowiednio dbała o gojącą się ranę. Odpoczywaj, unikaj męczących aktywności, nie podnoś ciężkich przedmiotów i używaj środków ułatwiających gojenie, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

po cc
po cc | 2017-05-12 14:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

baby online bardzo intensywnie promuje tzw łagodną cesarkę, a przecież ta nasza polska, "brutalna" cesarka ma właśnie to na celu- zminimalizowanie czasu otwarcia jamy macicy, żeby zminimalizować czas drażnienia otrzewnej i stopień powstawania zrostów w przyszłości.
CC to zabieg, który ma na celu ratowanie mamy i dzieciątka i powinien być przeprowadzony szybko, sprawnie i jałowo, na "budowanie więzi" z dzieckiem rodzice mają całe jego życie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?