Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

"Jeden sposób, dzięki któremu moje dziecko w końcu usnęło" – znasz go?

| aktualizacja: 08.05.2017 | 6

Gdy dziecko nie chce w nocy spać, zdesperowani rodzice próbują różnych metod usypiania. Sposób, który wybrała Erin, wzbudza kontrowersje. Sprawdź, na czym polega!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Niemowlę śpi w łóżeczku, przytulając pluszowego króliczka
fot. Fotolia
"Właśnie położyłam moją 6-miesięczną córeczkę do łóżeczka. Położyłam ją, pocałowałam w czoło i zamknęłam drzwi. Jeśli dzisiejsza noc będzie taka jak dwanaście poprzednich, to mała będzie spała do rana" – napisała Erin Riley, mama Abby. Erin choruje na depresję poporodową. Wstawanie każdej nocy co 40 minut, by utulić do snu rozbudzoną córeczkę, nie było dobre dla jej zdrowia. Gdy dowiedziała się o książce "The Gift of Sleep" Elizabeth Sloane, postanowiła wypróbować opisywaną w książce metodę usypiania niemowląt.

Jak szybko uśpić niemowlę?

"Przygotowaliśmy łóżeczko Abby zgodnie z instrukcjami z książki. Położyliśmy ją i ułożyliśmy tak, jak radziła Sloane. Wyszliśmy z pokoju, płakała, wróciliśmy dokładnie po 5 minutach i zaczęliśmy ja uspokajać zgodnie z radami z książki. Powtórzyliśmy to trzy razy, za każdym razem włączając stoper na 5 minut. 2 minuty po nastawieniu stopera po raz czwarty, w pokoju zapanowała cisza. 17 minut po położeniu jej do łóżeczka, uspokoiła się i usnęła. Spała później całą noc. W swoim łóżku. Ja nie spałam za wiele tamtej nocy, czekałam, aż się obudzi, sprawdzałam, czy śpi. O 7 rano następnego dnia zaczęła mamrotać i zasygnalizowała, że się obudziła. Sprała prawie 12 godzin z rzędu" – napisała Erin. "Nigdy nie spała tak długo. Uśpienie jej zgodnie z planem z książki zajęło nam mniej niż 20 minut. Pomyśleliśmy, że to łut szczęścia, kolejnej nocy znów podążaliśmy za planem. Znów zasnęła, w mniej niż 20 minut. Obudziła się w nocy 2 razy i trochę popłakiwała, ale zasypiała od razu, bez brania jej na ręce czy karmienia. A my tylko działaliśmy zgodnie z planem Sloane" – dodała.

Czytaj także: List dziecka pozostawionego przez mamę w łóżeczku

“Teraz, 12 nocy później, to nasza nowa codzienność. Mała przesypia każdą noc, bez kwilenia. Kiedy się budzi, co jest rzadkością, zaraz znów zasypia bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony. Drzemki w ciągu dnia wciąż są wyzwaniem, ale będziemy nad nimi pracować. Teraz cieszymy się, że w końcu jesteśmy wypoczętą rodziną. Napisałam o treningu snu w internecie i ktoś krytyczne odniósł się do naszej metody. Konsekwencje wpływu podwyższonego poziomu kortyzolu (hormonu stresu) wciąż są badane, jednak nie ma żadnych dowodów, że krótkotrwałe skoki kortyzolu mają długotrwałe skutki, wręcz przeciwnie. Nie znamy opinii naukowców, ale dla naszej rodziny wyspane dziecko i mama, która ma pod kontrolą depresję, są warte każdego ryzyka" – napisała na koniec Erin.

Trening snu nie dla każdego

Sposób usypiania, o którym pisze Erin, to trening snu z wykorzystaniem metody wypłakiwania się (ang. cry it out). Na oficjalnej stronie poradnika możemy przeczytać, że płacz jest manifestacją niezadowolenia dziecka i sposobem, w jaki reaguje na zmiany. Nic dziwnego, że dziecko płacze – zmienia się jego rytm dnia i codzienne nawyki. Mimo takiego tłumaczenia nie każdy rodzic zdecydowałby się na wypróbowanie takiej metody usypiania dziecka. Dzieci potrzebują bliskości rodziców. Płacz jest sposobem na okazanie strachu, potrzeby bliskości, tęsknoty. Być może metoda z książki Elizabeth Sloane działa, my jednak odradzamy jej stosowanie.

Co wy myślicie o takim sposobie usypiania niemowląt? Zdecydowałybyście się na taką metodę?

Zobacz także: "Ta metoda usypiania podziałała, ale wciąż czuję się winna!"

Źródło: kidspot.com.au
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Goska
Goska | 2017-05-09 15:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może i fajna metoda, ale póki co nie chcę jej stosować. Córka śpi razem z nami i nie mamy problemu. 2-3 razy przebudzi się na cyca i śpi dalej. Co mama to inna metoda. U nas przyjdzie jeszcze czas, aby spała sama. Póki co nie umiałabym spać bez córki.

Odpowiedz

lm
lm | 2017-05-09 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My podobnie postępowaliśmy tyle że nie zostawiliśmy na 5 minut tylko na 2-3-4 min, wystarczyło 10-15 minut i mała spała a po nie całym tygodniu mała zasypiała bez marudzenia, nie uważam żeby to była nie ludzka metoda. Dziecko płacze, bo musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Oczywiście każde dziecko jest inne i nie na każde ta metoda zadziała.

Odpowiedz

Emma
Emma | 2017-05-08 21:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nigdy w życiu nie podarowałabym mojemu maleństwu takiej dawki stresu...Dla malucha to cierpienie,odrzucenie i szereg innych odczuć..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lm
lm | Emma | 2017-05-09 11:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po pół roku nie przesłanych nocy jestem ciekawa czy powiedziałabyś to samo. Nie wusłane dziecko i mama przez kilka miesięcy jest chyba gorszym cierpieniem niż nie całe 20 min płaczu.

Odpowiedz

Kao
Kao | lm | 2017-05-10 15:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Decydując się ma rodzicielstwo decyduje się również na nieprzespane noce. Mnie się serce kraja jak dziecko ma płakać w nocy a ja mam sobie czekać choćby 5 min i dopiero reagować. Daje mu przykład ze mam go w głębokim poważaniu. Dziecko powoli dorasta do przesypownie nocy i tyle. Jedne szybciej drugie wolniej.

Odpowiedz

lm
lm | Kao | 2017-05-10 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście nie przespanymi noce to cześć macierzynstwa i to że ktoś wstaje 3-4-5 razy w nocy nawet do pół rocznego dziecka nie uważam za tragedię i moment w którym trzeba zastosować taką metodę, ale jeżeli dziecko ma pół roku wstaje po 8 i więcej razy w nocy (nie mówię o jednorazowych przypadkach i momentach kiedy np. dziecku wychodzą zęby) i u niego również zaczyna się objawiać brak snu- rozdrażnienie lub apatia, brak apetytu itp. to taka metoda może być ratunkiem. W głębokim poważaniu ma dziecko mama która nie chce mu pomóc w takiej sytuacji choćby w taki sposób jak zostawienie go samego na 3-4 minuty.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?