Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak usunąć dziecku kleszcza?

| aktualizacja: 07.12.2016 | 6

Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak bezpiecznie wyjąć dziecku kleszcza. Sprawdź, czy lepiej kleszcze wykręcać czy wyjąć zdecydowanym ruchem i jakiego do tego użyć narzędzia. Sezon ugryzień kleszczy w pełni, musisz zobaczyć ten instruktaż!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
W aptekach jest dostępnych kilka różnych urządzeń do usuwania kleszczy. Dr Ozimek tłumaczy, że wszystkie są lepsze niż zwykła pęseta, którą trudno jest dobrze kleszcza uchwycić. Pediatra odradza również używanie pompek. Dlaczego? I czy lepiej jest kleszcza wykręcać czy wyjąć szybkim ruchem? Obejrzyj nasz film i sprawdź!

Jak uniknąć pasożytów? Mycie owoców nie wystarczy...

Doktor Ozimek tłumaczy, że o ile każde urządzenie do wyjmowania kleszczy jest lepsze niż pęsetka, to nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wykręcać kleszcza, czy usuwać szybkim ruchem. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy.
Warto jednak pamiętać, że nie najlepszym sposobem usuwania kleszcza jest użycie pompki – pompka, zasysając kleszcza, niepokoi go, denerwuje i kleszcz wymiotuje do jamy ugryzienia, czyli wpuszcza bakterie i zarazki, przekazuje ten pocałunek chorobowy do organizmu.

Zobacz też: Jak uniknąć boreliozy

W Centrum Ozimek opracowano autorską metodę usuwania kleszczy. Dr Ozimek twierdzi, że samo usunięcie kleszcza i zdezynfekowanie rany to zdecydowanie za mało.
  • Należy kleszcza usunąć szybko i nie drażniąc go, by nie zdążył zwymiotować.
  • Następnie trzeba odessać „bajorko”, czyli jamę między naczyniem krwionośnym a skórą, do którego wpuszcza enzymy umożliwiające mu ssanie krwi. Kleszcz, nawet jak nie zwymiotuje, to może nas zarazić wpuszczając do rany patogeny i bakterie ( w jego ślinie też jest borelia!). W klinice Ozimek odsysa się „bajorko” specjalnym urządzeniem, rodzajem strzykawki.
  • Kolejny etap to naświetlanie ranki lampką z niebieskim światłem, zbliżonym do ultrafioletu. To światło ma właściwości bardzo silnie dezynfekujące.
  • Potem stosuje się obróbkę termiczną rany – specjalnym urządzeniem nagrzewa się ją. Wówczas ścina się białko, czyli te bakterie i patogeny, które kleszcz wpuścił do organizmu, a skóra pozostaje nienaruszona.
  • Na koniec rankę należy zdezynfekować.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

agata
agata | 2017-06-10 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Specjalnym urządzeniem, lampką z ultrafioletem... Tak jak tu Panie piszą, twórca artykułu albo chciał gorąco zareklamować klinikę, albo ma coś nie tak z głową. Chyba że teraz należy jeździć do kliniki żeby wyciągać kleszcza ;/

Odpowiedz

kkiara
kkiara | 2017-06-10 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ciekawe skad mam wziąc tyle sprzetów na raz ...

Odpowiedz

T.
T. | 2017-06-10 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przecież każdy z nas nosi że sobą lampkę z ultrafioletem i strzykawki. Żal nie porządny artykuł

Odpowiedz

Zen
Zen | 2016-06-09 00:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wyrwać kleszcza energicznie lekko skrętnym ruchem i z miejsca solidna dezynfekcja spirytusem. Koniecznie sprawdzić, czy nie zostało cokolwiek w skórze i usunąć pęsetą, a nawet wydrapać - dezynfekować spirytusem.. Trochę bolesno piekące ale skuteczne. Wypraktykowałem to na sobie, swoich dzieciach a nawet psie.Psina umarła ze starości, a dzieci i ja mamy się dobrze

Odpowiedz

miniek183
miniek183 | 2016-06-08 12:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Instruktarz nie wart publikacji, miało być usuwanie kleszcza a nie opowiastki z bajki...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamba
mamba | miniek183 | 2016-06-08 18:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?