Babyonline.pl
 
 
Gry

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

| aktualizacja: 15.12.2015 | 1

Z niecierpliwością czekasz, kiedy twoje maleństwo powie to wyjątkowe słowo "mama"? Zanim to nastąpi, maluch musi udoskonalić swój aparat mowy. Czy wiesz, że możesz mu w tym pomóc? Obejrzyj film i dowiedz się jak wspierać rozwój mowy dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Moment, w którym twoje maleństwo wypowie pierwsze słowo, prawdopodobnie zapamiętasz na zawsze. Zanim to jednak nastąpi, maluch musi poćwiczyć swój aparat mowy. Przed nim jeszcze etap głużenia i gaworzenia, a potem to długo wyczekiwane słowo: "mama". Czy wiesz, że w prosty sposób możesz wspierać rozwój mowy dziecka? Obejrzyj film i poznaj kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym możesz stymulować aparat mowy malucha i ułatwisz mu wypowiedzenie pierwszego słowa.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Mama-logopeda
Mama-logopeda | 2015-09-17 09:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W przedstawionym materiale jest jedna nieścisłość: pierwsze "świadome dźwięki" nie pojawiają się dopiero około pierwszych urodzin - jak informuje film. Świadomym wydawaniem dźwięków jest już GAWORZENIE (które następuje po głużeniu, będącym nieświadomym wydawaniem dźwięków). Dziecko, gaworząc, bawi się głoskami i sylabami. To jest właściwy wstęp do budowania wyrazów.

Jeśli zaś chodzi o ćwiczenie aparatu mowy, to istotną rolę pełni to, w jaki sposób dziecko jest karmione, już od urodzenia. Najlepszy trening dla wszystkich mięśni biorących udział potem w artykulacji głosek i wyrazów to KARMIENIE PIERSIĄ, najlepiej, jeśli jest kontynuowane co najmniej do końca pierwszego roku życia. Natomiast w momencie, gdy dieta dziecka zostaje już rozszerzona, maluch powinien dostawać nie papki, a jedzenie miękkie, łatwe do pogryzienia, ale wymagające od niego żucia, np. gotowane ziemniaki, gotowaną marchewkę - nie roztarte na papkę, ale pokrojone np. na plasterki czy w kostkę. Takie pożywienie powinny dostawać już dzieci 7-8 miesięczne.

Bardzo ważne jest też to, by od samego początku nie tylko mówić do dziecka, ale dać mu szansę na "odpowiedź". Nawet głużące dziecko może się głośno roześmiać w odpowiedzi na nasz uśmiech, ton głosu. A gaworzące, po swojemu, sylabami, może już uczestniczyć w rozmowie.

Przy takich staraniach rodziców, i takim sposobie żywienia, jak przedstawiłam wyżej, pierwsze słowa (wypowiadane świadomie!) pojawiają się już po ukończeniu przez dziecko 8-9 miesięcy. Według współczesnej wiedzy dotyczącej rozwoju mowy dziecka pierwsze wyrazy powinny się pojawić właśnie nie dopiero "na roczek", ale w przedziale 9-12 miesięcy.

A piszę to jako dyplomowany logopeda :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?