Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak wybrać basen ogrodowy dla dziecka?

| 09.07.2014, aktualizacja: 09.07.2014 | 0

Sprawdź, czym się kierować wybierając basen dla dziecka. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, aby zabawa w wodzie była bezpieczna i radosna.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, wakacje, basen, piłka, wakacje
fot. Panthermedia
Gdy żar leje się z nieba i nawet chodzenie w samej pieluszce nie przynosi dziecku ulgi i upragnionego ochłodzenia warto pomyśleć o zakupie basenu ogrodowego.

Jaki rodzaj basenu jest najlepszy dla dziecka?

 • Dmuchane baseny dla dzieci. Ten rodzaj najczęściej wybierają rodzice.
  Zalety – najprostsze, najtańsze (ceny od ok. 30 zł), łatwo i szybko się je rozstawia (wystarczy napompować), łatwo wymienić w nich wodę, bogate wzornictwo i kolorystyka, ciekawe elementy dodatkowe (fontanny, piłki itp.).
  Wady – podatne na uszkodzenia

  Dmuchane baseny polecane są dla młodszych dzieci. Taki basenik możesz wykorzystać nie tylko przed domem, ale również zabrać go na wakacyjny wyjazd, podczas którego będzie stanowił bezpieczne kąpielisko dla malucha np. na plaży lub postawić go na balkonie. Decydując się na zakup basenu dmuchanego warto zwrócić uwagę, czy posiadają on niezależne komory powietrzne (w przypadku przebicia jednej z nich basen jeszcze przez jakiś czas utrzymuje swój kształt) oraz daszek, który będzie chronił dziecko przed promieniami słonecznymi.
  Dobierz głębokość basenu do wieku dziecka.
 • Rozporowe baseny – Nalewana do niego woda wypełnia basen (wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ścianki) nadając ściankom kształt i sztywność. Baseny rozporowe przeważnie są okrągłe (nieco zwężają się w swojej górnej części).
  Zalety – bardziej wytrzymałe niż dmuchane
  Wady – droższe niż dmuchane
 • Baseny stelażowe – osadzone na metalowym stelażu.
  Zalety – bardzo trwałe
  Wady – długi czas rozstawiania, potrzebna duża ilość wody, przeznaczone głównie dla dorosłych (przeważnie są duże i głębokie). Są jednak firmy, które wprowadziły mini baseny stelażowe, polecane dla małych dzieci. Dzieci narażone są na kontakt z metalowymi elementami stelaża.

  Duże baseny powinny dodatkowo posiadać: pompę filtrującą, pokrowiec chroniący przed dostawaniem się zanieczyszczeń (liści, owadów) do wnętrza basenu.

  Pamiętaj, że rozmiar basenu podany na opakowaniu (np. 360 cm) odnosi się do średnicy zmierzonej w najszerszej części basenu.

Rodzaj basenu a wiek dziecka

Dla roczniaka i dwulatka idealnie sprawdzą się niewielkie baseniki dmuchane. Rocznemu dziecku ogromną radość sprawi pluskanie się w niewielkiej ilości wody. Dwulatkowi możemy dorzucić do basenu kilka piłeczek, konewkę czy czubeczki do przelewania wody.

Trzylatki będą zachwycone wodnymi placami zabaw, gdzie nie tylko mogą się kąpać, ale mają również niewielką zjeżdżalnię, ringo, fontannę.

Wybierając basen dla starszego dziecka, rozważmy zakup basenu rozporowego z dmuchanym kołnierzem gwarantującym bezpieczeństwo podczas zabawy. Jest on idealny do pierwszych prób pływania czy nurkowania. Wymiana w wody w takim basenie będzie trudniejsza, ale pomieści on całą rodzinę.

Bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli w basenie

Niezależnie od wieku dziecka, wielkości i rodzaju basenu zawsze musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli dziecka w basenie. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas wodnej kąpieli. Nie pozwól dziecku na zabawy w pobliżu basenu bez nadzoru dorosłego, bo nigdy nie wiesz, czy maluch nie postanowi do niego wejść. Jeśli dziecko nie potrafi pływać, nie nalewaj do basenu dużej ilości wody lub zabezpiecz dziecko kółkiem czy rękawkami.

To weź pod uwagę kupując basen dla dziecka:

 • rozmiar basenu,
 • rodzaj konstrukcji basenu,
 • markę (jest gwarancją wytrzymałości i bezpieczeństwa),
 • cenę.
Zobacz też: [Nie]bezpieczna woda - 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?