Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Butelka i smoczek do karmienia: jak wybrać najlepsze?

| 12.02.2007 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
butelka do mleka
fot. Fotolia
Zwykła czy antykolkowa? Plastikowa czy szklana: czym kierować się przy wyborze butelki do karmienia niemowlęcia? Jak wybrać smoczek i inne akcesoria: sprawdź, które naprawdę ci się przydadzą.
Chcesz kupić butelkę i smoczek do karmienia niemowlęcia? Wybór jest bardzo duży, dlatego zanim kupisz, chwilę się zastanów. Dobra butelka i smoczek dla dziecka to nie tylko kwestia wygody, ale też zdrowia. A od dobrego smoczka zależy m.in. dobry rozwój mowy niemowlęcia!

Butelka do karmienia niemowlęcia

Możesz wybrać butelkę szklaną lub plastikową. Przewagą szklanej butelki jest to, że jest wykonana z bezpiecznego materiału. Łatwo może się jednak stłuc, a poza tym mleko szybciej w nim stygnie.
Butelki plastikowe mają lepsze właściwości izolacyjne, czyli mleko pozostaje dłużej ciepłe.
Są butelki o różnym przeznaczeniu, np. jedne służą do karmienia wcześniaków, inne – dzieci z kolką (mają odkręcane dna z odpowietrznikiem, kształt rogala, dzięki czemu dziecko nie połyka powietrza, lub smoczki z odpowietrznikami).
Niektóre butelki zostały nawet wyposażone w czujniki ciepła, wymiennie montowany ustnik lub trójprzepływowy smoczek (do różnych płynów). Ciekawym rozwiązaniem są specjalne wypustki na smoczku (masują bolące dziąsła ząbkującego dziecka).
Jeśli wybierasz plastikową butelkę, sprawdź, czy w składzie nie znajduje się bisfenol A (na opakowaniu powinien być napis: bez fisfenolu, BPA free).

Smoczek na butelkę dla noworodka

Możesz wybrać smoczek lateksowy (ciemny, brązowy) lub silikonowy (jest przezroczysty, więc od razu widać, czy smoczek został dobrze wyczyszczony). Smoczki silikonowe są bardziej wytrzymałe na wysoką temperaturę, nie mają zapachu, nie kleją się. Smoczki silikonowe są twardsze, dziecko musi włożyć więcej energii w ssanie, co przyczynia się do większej pracy mięśni, które są potem potrzebne do rozwoju mowy.
Najlepsze są smoczki raczej płaskie, przypominające brodawkę mamy (polecają je ortodonci). Ważna jest też wielkość dziurek – małe przeznaczone są do mieszanek mlecznych, nieco większe – do soków przecierowych (zupki dziecko powinno jeść łyżeczką!).
Pamiętaj, że smoczek trzeba natychmiast wyrzucić, jeśli się odkształci lub zmieni kolor!

Akcesoria do butelek 
Przyda Ci się specjalna szczoteczka do butelek, bo dzięki niej dokładniej umyjesz butelkę.
Myj butelkę zawsze jak najszybciej po karmieniu, najlepiej ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń (są też specjlane płyny do czyszczenia butelek dla niemowląt).
Po to, żeby butelki i smoczki utrzymać w czystości, możesz kupić też specjalny sterylizator, pojemnik do sterylizacji w mikrofalówce lub przeznaczyć do tego zwykły garnek. Umyte butelki, smoczki, zakrętki zalej wodą i gotuj pięć minut; wygotowane akcesoria przechowuj w najzimniejszym miejscu w lodówce lub na osobnej półce).
Przydatne też będzie, zwłaszcza w podróży, specjalny pojemnik na odmierzone już porcje mleka w proszku.
Dobrą butelkę i smoczek możesz wybrać sama, natomiast o to, jak wybrać mleko dla dziecka, zapytaj pediatry.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?