Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak wybrać fotelik dla dziecka

| 13.04.2012, aktualizacja: 16.09.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fotelik samochodowy, fotelik dla dziecka, foteliki samochodowe, maxi cosi
fot. materiały prasowe
Twoje dziecko skończyło już rok i przyszła pora na zmianę fotelika z przenośnego na stacjonarny. Co wybrać, by zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo?

Z nadejściem wiosny budzą się w nas nowe pokłady energii. I dobrze, bo tyle jest do zrobienia! Trzeb zrzucić zimową nadwagę, popracować nad wyglądem, odświeżyć mieszkanie i garderobę… Podczas tych wiosennych remanentów warto też sprawdzić, czy nasze dziecko nie wyrosło ze swojego fotelika. Może czas na przesiadkę?

Wszak wiosna to czas majówek. Drogi znów stały się przejezdne i nawet mniej wytrawni kierowcy odważnie siadają za kierownice. Momentu, gdy dziecko wyrasta z fotelika, nie można przegapić. Od tego zależy jego bezpieczeństwo i wygoda w czasie jazdy samochodem, a nawet jego życie. Fotelik chroni tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dobrany do wagi, wieku oraz etapu rozwoju dziecka. Obowiązkiem rodziców jest zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo.

Wystarczy chwila nieuwagi, nagłe, gwałtowne hamowanie przed przejściem dla pieszych lub światłami, a wyprawa na zakupy może skończyć się tragicznie. Źle dobrany fotelik nie tylko nie ochroni waszego maleństwa, ale może być dla niego zagrożeniem. Ważna jest bowiem nie tylko waga maluszka, ale również wzrost dziecka oraz jego rozmiary i wiek. Może jest za ciężkie, a może prostu za duże do swojego pierwszego fotelika, może ma już prawie rok i ani waga, ani rozmiar, ani nawet wiek nie kwalifikują go do przewożenia w przenośnym foteliku! Jednym słowem: najwyższy czas na przesiadkę!

Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Z niemowlakiem nie było problemu przymiarki. Ten pierwszy fotelik-przenośny (0-13 kg) kupujemy sami i przywozimy do szpitala, gdy nasze maleństwo gotowe jest na pierwszą przejażdżkę – do domu. Jednak jeżeli maluch wyrósł już z przenośnego fotelika, najlepiej zabrać go z sobą na zakupy. Tym razem konieczna będzie przymiarka. Starsze dziecko polubi swój nowy fotelik, jeżeli pomoże nam w jego wyborze, np. sugerując kolor, będzie też okazja, by wsadzając go do nowego, większego fotelika, podkreślić, jak urosło przez zimę.

Następcą fotelika przenośnego jest fotelik stacjonarny i będzie służyć dziecku do ok. 2.-3. roku życia. Konstrukcja takiego modelu powinna uwzględniać zmiany w budowie dziecka, jego rozwój oraz potrzeby i możliwości związane z dorastaniem. Ciekawy świata maluch siedzi w nim przodem do kierunku jazdy, usadzony jest wyżej i może obserwować świat za szybą samochodu.

Montaż fotelika jest możliwy za pomocą 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa. Jednak szczegóły montażu (zaczepu, blokady) są różne, w zależności od modelu fotelika. Dlatego przed zakupem wybranego modelu przymierz nie tylko dziecko do fotelika, ale zamontuj też fotelik do samochodu, by mieć pewność, że pasuje i spełnia wasze oczekiwania.

Za najbardziej stabilizujący uznano system Isofix – sztywne połączenie konstrukcji fotelika z ramą samochodu.
Ważne! By zamontowanie fotelika za pomocą systemu Isofix było możliwe, samochód musi być wyposażony w odpowiednie zaczepy Isofix.
    
Siedzisko fotelika powinno posiadać 4-5-stopniową regulację ustawienia, by móc zaoferować dziecku odpowiednią do jego wieku i potrzeb pozycję: od półleżącej dla młodszego lub znużonego podróżą malucha do siedzącej/pionowej na czas zabawy lub starszego dziecka. Ważne, by kąt ustawienia siedziska można było zmienić jednym ruchem reki, nawet podczas jazdy samochodem, kiedy nie zawsze możemy się zatrzymać.

W foteliku stacjonarnym dziecko przytrzymuje uprząż składającą się z 5 szelek. Jest ich więcej niż w poprzednim modelu, gdyż dziecko jest starsze, bardziej ruchliwe i coraz sprytniejsze, a szelki mają mu uniemożliwić uwolnienie się z objęć fotelika. Również zamek spinający szelki powinien mieć taką konstrukcje, by przycisk zwalniający był niedostępny dla rączek dziecka i działał tylko pod taką siłą nacisku, jaką zapewni ucisk palca dorosłej osoby.

Uprząż powinna posiadać wygodny w obsłudze system szybkiej regulacji długości szelek. Pamiętajmy, że tylko prawidłowo usadzone i odpowiednio przytrzymywane szelkami dziecko jest maksymalnie zabezpieczone w foteliku. Jednym z najnowszych rozwiązań jest wskaźnik koloru informujący, czy podczas usadzania dziecka w foteliku szelki zostały odpowiednio mocno dociągnięte.

Dziecko korzystające z fotelika stacjonarnego, to już zwykle maluch, który samodzielnie zajada biszkopty, pije z kubka lub butelki. Warto więc przy wyborze fotelika zwrócić uwagę, czy tapicerkę można bez trudu wypiąć i wyprać. Pomocny w takich sytuacjach jest pokrowiec frotowy zalecany na lato, ale w każdej sytuacji skutecznie chroniący przed zabrudzeniami tapicerkę.
Uwaga! Tapicerkę należy prać wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji, by jej nie zniszczyć. Dziecko nie może korzystać z fotelika, gdy nie ma w nim tapicerki.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?