Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

| aktualizacja: 09.11.2017 | 1

W Polsce działa ok. 40 ośrodków leczenia niepłodności. Mimo zachęcających reklam i wyników ciążowych, którymi kliniki chwalą się na swoich stronach, pacjentom często trudno zdecydować się na jedną placówkę. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności
fot. Fotolia

Według danych Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka1 75% badanych, którzy zdecydowali się na leczenie metodami wspomaganego rozrodu, podstawowym kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności była renoma placówki. Dla prawie ⅔ respondentów ważne było również podejście personelu do pacjenta. Istotny okazał się także autorytet lekarza oraz to, aby placówka od początku jasno określała cenę zabiegu. Czym więc kierować się przy wyborze kliniki leczenia niepłodności?

Sprawdźcie skuteczność kliniki

Zwróćcie uwagę, czy placówka raportuje ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embriology). Oznacza to, że klinika leczenia niepłodności zna europejskie standardy i swoje wyniki dotyczące skuteczności sprawozdaje na zewnątrz. Z pewną rezerwą należy podchodzić do wyników ciążowych publikowanych na stronach klinik. Nie wiadomo bowiem, czy dotyczą one ciąż potwierdzonych badaniem krwi, czy potwierdzonych klinicznie na podstawie bicia serca płodu. Wiarygodne dane o skuteczności poszczególnych klinik leczenia niepłodności będą dostępne dopiero po opublikowaniu raportu z pierwszego roku funkcjonowania Narodowego Programu Leczenia Niepłodności w latach 2013–2016. Warto przy okazji sprawdzić, czy i jakie dodatkowe certyfikaty (np. zarządzania jakością) posiada placówka zajmująca się leczeniem niepłodności i pracujący w niej lekarze. Zaufanie powinny budzić certyfikaty ESHRE i ASRM (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu). Zwykle certyfikaty są umieszczane na stronach internetowych lub eksponowane na ścianach gabinetów, warto więc dobrze się rozejrzeć podczas pierwszej wizyty w ośrodku.
 

Zwróćcie uwagę na wyposażenie kliniki leczenia niepłodności

W procesie leczenia niepłodności prawdopodobnie będziecie musieli wykonywać wiele badań i zabiegów. Warto więc zwrócić uwagę na aparaturę, jaką dysponuje ośrodek. Ważne jest nie tylko to, by wyposażenie placówki pozwoliło wam wykonać wszystkie badania w jednym miejscu, lecz także to, by sprzęt był najnowszej generacji. Potwierdza to prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, który w ramach koordynowanego przez siebie medycznie klastra Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności wyposaża kliniki w nowoczesny sprzęt umożliwiający leczenie niepłodności.

1Badanie pacjentów mających doświadczenie w leczeniu niepłodności przeprowadzone na zlecenie Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, wykonawca „Nasz Bocian”,N=244, CAWI, czas trwania badania: 4-13.09.2013.

Zobacz także: Niepłodność - rodzaje i metody leczenia
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

katia
katia | 2015-02-27 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ostatni punkt czyli zaufanie do personelu medycznego było dla nas sprawa kluczową przy wyborze kliniki. Sprawdziliśmy pod względem fachowości i doświadczenia lekarzy specjalistów pracujących w klinice. Zwróciliśmy uwagę na to czy zgodnie z europejskimi wyznacznikami w wybranej przez nas klinice Macierzyństwo w Krakowie jest możliwość konsultacji psychologicznych. To były dwa najważniejsze dla nas czynniki decydujące o wyborze kliniki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?