Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak wywalczyć alimenty dla dziecka?

| aktualizacja: 07.03.2016 | 11

Zgodnie z prawem oboje rodzice mają obowiązek troszczyć się o utrzymanie dziecka. Gdy twój mąż lub partner nie chce w tym partycypować, złóż pozew do sądu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
tata, niemowlę
Jeśli ojciec Twojego dziecka nie chce ci pomóc w jego utrzymaniu, możesz zażądać alimentów. Gdy ich nie zapłaci z własnej woli, zwróć się o pomoc do komornika.

Ile alimentów dostaniesz?

To zależy od oceny sądu. Zgodnie z przepisami, orzekając wysokość świadczeń, kieruje się on usprawiedliwionymi potrzebami dziecka oraz majątkowymi i zarobkowymi możliwościami pozwanego (to oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko faktyczne wynagrodzenie, jakie dostaje ojciec dziecka, ale również bada, czy np. umyślnie nie podjął gorszej pracy, by nie płacić alimentów). Jeżeli uznasz, że alimenty, jakie przyznał sąd, są zbyt niskie, możesz odwołać się od wyroku do sądu okręgowego. Masz na to 14 dni od otrzymania orzeczenia z uzasadnieniem. Kiedy otrzymasz wyrok, poproś sąd o nadanie mu klauzuli natychmiastowej wykonalności.

Co dalej?

Jeśli ojciec dziecka zacznie na nie płacić, masz problem z głowy. Gorzej, gdy mimo wyroku nadal tego nie robi. W takiej sytuacji idź do komornika. Wybierz tego, który jest najbliżej miejsca, w którym mieszkasz. Złóż u niego kserokopię wyroku alimentacyjnego. Nie musisz wskazywać komornikowi, z czego ma prowadzić egzekucję. To on ma obowiązek ustalić, gdzie pracuje dłużnik, jaki ma majątek (w razie potrzeby może poprosić policję o pomoc). Co pewien czas kontaktuj się z komornikiem, pytaj o postępy. Jeżeli uznasz, że działa opieszale, złóż na niego skargę do sądu okręgowego (właściwego dla danego rejonu) i żądaj odszkodowania.

Jak napisać pozew?

To nie jest trudne. Musisz w nim podać dane dziecka i twoje, jako przedstawiciela ustawowego, dane ojca (pozwanego) oraz określić, o jaką kwotę się ubiegasz (możesz żądać alimentów nawet za trzy lata wstecz).
Pozew powinnaś uzasadnić, opisując swoje warunki (gdzie pracujesz, ile zarabiasz) oraz sytuację, w jakiej jest ojciec dziecka. Możesz poprosić również o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność i o tak zwane zabezpieczenie powództwa (wtedy sąd może nakazać płacenie alimentów już podczas procesu).

Co dołączyć do pozwu o alimenty?

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
- wyrok rozwodowy lub akt ślubu (jeśli nadal jesteś mężatką);
- oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku);
- zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub urzędu pracy (gdy pobierasz zasiłek dla bezrobotnych);
- wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (gromadź dowody opłat za leczenie, kursy itp).
Pamiętaj! Pozew o alimenty jest bezpłatny.

Gdzie złożyć pozew o alimenty?

W sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich). Możesz wybrać sąd właściwy dla twojego miejsca zamieszkania lub ten, w którego okręgu mieszka ojciec dziecka (pomyśl, gdzie łatwiej dojechać).
Pismo (w dwóch egzemplarzach) możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!).

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

BETI 34
BETI 34 | 2014-01-14 13:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ojciec mojego dziecka widział gdy syn miał 5 miesięcy, i tyle sobie o nim przypomina gdy wysyła alimenty i to jeszcze marne 300 zł,i z opóżnieniem nie P>>>>LCIE głupot, że matka wydaje je na ciuchy.

Odpowiedz

Apsik
Apsik | 2012-10-19 17:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wielka szkoda ze nikt nie patrzy na możliwości finansowe ojca, on ma mieć i koniec, a matki jak tylko składają pozew o alimenty natychmiast idą na bezrobocie i jeszcze ciężko chorują, koszt utrzymania dziecka wyliczają na 2000 zł. A ojciec ma zdechnąć z głodu, ma płacić mamusi na drogie ciuszki i wygodne życie. Żenada!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

unknown
unknown | Apsik | 2013-02-08 01:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taaaak... Gorzej, jak "tatuś" zarabia kilka-kilkanaście tysięcy miesięcznie, o dziecku przypomina sobie od święta (albo jak dostanie pismo z sądu), wypoczywa za granicą tygodniami, a dziecku każe kupować wodę w Biedronce, bo droższa to już zbytek... Sam ubiera się w dżiny za 200 zł a dziecku każe kupować rajstopy za 4 zł, bo droższe oznaczają, że matka jest rozrzutna... Wakacje? Ty durna babo nie możesz obliczyć kosztu pobytu dziecka na wakacjach na kwotę 500 zł, bo to za dużo i nieważne, że same noclegi to 350 zł. Dojazd? Jedzenie? Po co? Dziecko można teleportować, a żywi się przecież energią z kosmosu...
Nie rozumiem, skąd przekonanie w ojcach, że matka alimenty wydaje na ciuszki, kosmetyki, spa i cholera wie co jeszcze...
Chociaż... chyba wiem... żaden z tych sfrustrowanych tatusiów nie musiał opiekować się dzieckiem dłużej niż 2 dni, więc skąd ma mieć pojęcie o faktycznych potrzebach dziecka...?

Odpowiedz

BETI34
BETI34 | Apsik | 2014-01-14 13:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

DOKŁADNIE JAK ZROBIŁ, TO NIECH PŁACI A JAK NIE TO DO PAKI.MOŻLIWOŚCI FINANSOWE OJCA-LITOŚCI,A ILE JA SAMA WYCHOWUJE SYNKA MAA 13 LAT.I NIKT MI NIE POMAGA,DZIECKO KOSZTUJE?????????????NIE POMYŚLAŁEŚ O TYM?????BUTY-60 ZŁ,KURTKA-40,A JEDZENIE,PODRĘCZNIKI ,LEKI -DADZĄ MARNE 91 ZŁ Z MOPS-U I KUP ZA TO CAŁĄ WYPRAWKĘ DO SZKOŁY-A GDZIE RESZTA,.SĄ TACY CO WOLĄ WYDAĆ 1700 NA KOCHANKĘ A 300 NA DZIECKO -ZAMIAST ODWROTNIE ZASTANÓW SIĘ CHŁOPIE-SAM SIĘ UBIERAJ W SZMATEKSIE A DZIECKU DOŁÓŻ WIĘCEJ.

Odpowiedz

RADO
RADO | 2012-08-09 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podajcie sposób co robić gdy matka nie płaci alimentów od 4- ch lat .ożeniła się mają wspólne mieszkanie/majątek/czy ztego powinna płacic. Myśle że nie ma siły na tych co nie płacą.
Uwaga ! jest wiele matek które powinny płacić alimenty.Dziś baby są coraz gorsze .

Odpowiedz

izka
izka | 2011-12-21 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak,artykul fajny.ok.a moze ktos napisalby jak wywalczyc alimenty od ojca,ktory nie placi juz od ponad dwoch lat na dziecko,poza tym mieszka za granica?z funduszu alimentycyjnego rowniez nie moge skorzystac,poniewaz wyszlam za maz za kogos innego...

Odpowiedz

anka
anka | 2007-07-22 16:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co zrobic w przypadku jesli byly mąz placi,ale mniej niz zasądzil sąd?Sad zasądzil bylemu 400zl miesiecznie, a on placi mi po 300 lub 200.co mam zrobic ? czy mogę podac go do sadu?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

silka
silka | anka | 2007-09-16 19:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

miałam taką samą sytuację. Mój były mąż zamiast zapłacić alimenty zasądzone w wysokości 300 zł zapłacił 100 zł i przysłał mi rachunek od prywatnego stomatologa, gdzie był z moim synem. Więc poszłam od razu do sądu podwyższyłam mu alimenty i sędzina poradziła mi, że mogę zwrócić się do komornika o wyegzekwowanie 200 zł. W ciągu kilku dni odzyskałam pieniądze od byłego męża.

Odpowiedz

Asiulka
Asiulka | 2007-07-20 20:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykuł fajny.Szkoda tylko że nie ma nic na temat tego gdy ojciec już od kilku lat nie płaci alimentów i co w tym przypadku zrobić

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | Asiulka | 2007-08-10 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam problem poniewaz jestem w separacji.OJCIEC DZIECKA ODMOWIł PłACENIA ALIMENTOW USTALONEGO PRZEZ SAD.TłUMAZZZZCZYł ZE POKRYWA TYMI PIENIEDZMI KOSZTY WYJAZDU DZIECKA

Odpowiedz

BETI34
BETI34 | Asiulka | 2014-01-14 13:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

PODAJ GO DO SĄDU Z ODSETKAMI ZA TE KILKA LAT

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?