Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Z higieną za pan brat, czyli jak zachęcić dziecko do dbania o higienę

| aktualizacja: 13.02.2014 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
higiena, mycie rąk, mydło, dziecko, dziewczynka
Wiadomo, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Jednak każdy smyk musi się w końcu nauczyć podstawowych zasad dbania o siebie. Sprawdź, jak mu to ułatwić.
Malec sam z siebie nie będzie się troszczył o to, by być czystym. Radość z marszu po kałużach czy uniknięcia mycia zębów zawsze wygrają z lękiem przed niezadowoleniem mamy czy próchnicą. Jeśli chcesz, by dziecko przyswoiło sobie codzienne zabiegi higieniczne, zadanie nauczenia go ich weź na siebie.

Bajka z morałem

Przedszkolak chętnie wysłucha opowieści o groźnych zarazkach, które siedzą przyczajone na skórze i czekają, by dostać się w głąb organizmu. Tylko mycie może je przegonić! Bo one najbardziej boją się mydła.
Pamiętaj: Opowiadając malcowi o zarazkach i bakteriach, łatwo go wystraszyć. Bądź więc delikatna, opisując choróbska, jakie mogą spowodować.

Tak jak bohaterzy

Jeśli wiesz, kto jest idolem twojego przedszkolaka, wykorzystaj tę postać do nauki higieny. Możesz powiedzieć: „Spiderman zawsze myje ręce przed jedzeniem, bo wie, że inaczej razem z kanapką połknie zarazki!”. „Każdego wieczoru myj ząbki misiowi – on mówił, że nie chce dziur!”.
Pamiętaj: Unikaj wzbudzania w dziecku poczucia winy. Nie powtarzaj, że to wstyd, że np. nie myje rączek po skorzystaniu z toalety. Lepiej wspierać dobre zachowania malca, niż wytykać złe.

Dobry przykład

Wydaje ci się, że przestrzegasz zasad higieny? Pewnie tak, ale może czasem o nich zapominasz? Albo wykonujesz je mimochodem, na odczepnego? Zwróć na to uwagę i od dziś po spacerze razem wchodźcie do łazienki umyć ręce, a wieczorne szybkie mycie zębów przed położeniem się do łóżka zamień na wspólne z maluchem, wcześniejsze szorowanko (będzie to motywacja, by już więcej tego wieczora nic nie jeść:).
Pamiętaj: Dobrze, jeśli twój nowy zwyczaj wspólnego dbania o higienę przejmą pozostali domownicy.

Morze atrakcji

Oto sposób na to, by nawet zagorzałego przeciwnika kąpieli zamienić w jej miłośnika. Postaraj się, by w wannie zawsze czekały na dziecko niespodzianki: nowa maszynka do puszczania baniek, pojemniczki do nalewania wody, fajna łódka itd.
Pamiętaj: Jeśli dziecko boi się mycia głowy prysznicem, nie przekonuj go do niego na siłę. Może sposobem na oswojenie takiego mycia będzie kąpiel pod wodospadem, czyli w kabinie prysznicowej?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

marF
marF | 2015-06-01 16:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

musiałam swego czasu stoczyc walkę z moja Sylwia (wtedy mialą 3 lata) zeby myla rece przychodzac do domu, przed jedzeniem. nawojowałam sie :) ale metoda prob i bledow zauwazylam ze jak mydelko ladnie pachnie i ma fajen opakowaie, to opor jest zdecydowanie mniejszy. Uzywamy teraz carex kids z pingwinem na butelce i moj szkrab sam sie do mycia rak wyrywa.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Menny
Menny | marF | 2015-06-05 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas carex tez pomógł. Zapach, to zdecydowanie dobry wabik ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?