Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

8 mitów na temat płodności

| aktualizacja: 07.02.2017 | 1

Za drugim razem łatwiej jest zajść w ciążę, syrop na kaszel zwiększa płodność… To tylko niektóre z mitów, w które są w stanie uwierzyć pary starające się o dziecko. Sprawdź, co jeszcze pojawiło się w naszym zestawieniu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mity o płodności
fot. Fotolia
Na forach internetowych możemy znaleźć porady na wszystko - od tego, jaki partner najlepiej nadaje się na męża, po dyskusje na temat tego, jak zajść w ciążę i jakie domowe sposoby pomogą na niepłodność.
Oto zestawienie krążących po sieci ciekawych mitów, które dotyczą płodności:

Płodność u kobiet trwa obecnie dłużej niż kiedyś

Żyjemy w czasach, w których ludzie na świecie żyją dłużej niż nawet jeszcze 100 czy 200 lat temu. Wraz z tym zjawiskiem, wzrosło też przekonanie, że z wiekiem wydłużył się okres, w którym kobieta może zajść w ciążę – bez towarzyszących ciąży problemów, powikłań itp.
Mimo tego, że kobiety wyglądają młodziej, to wygląd nie ma wpływu na przedłużenie płodności. Po 45. roku życia szanse na zajście w ciążę wynoszą zaledwie 20-30 %, a wraz z każdym kolejnym rokiem – szanse są coraz mniejsze.
 

Płodność kobiety najlepsza jest około 30-stki

To mit! Płodność u pań stopniowo spada zaraz po przekroczeniu przez kobietę 20. roku życia. Jednak kobiety w dzisiejszych czasach często nie są gotowe na młode macierzyństwo i decydują się na nie dopiero mniej więcej po 30. urodzinach. Pamiętaj jednak, że im wcześniej, tym łatwiej – zajść w ciążę, a potem znieść jej ciążowe bolączki.
 

Niepłodność to tylko problem kobiet

Bzdura! Tylko 40% problemów z płodnością wynika z zaburzeń owulacyjnych, choroby jajowodów lub innych dolegliwości, które dotyczą wyłącznie kobiet. Reszta to wynik zbyt słabej ruchliwości plemników lub ich niewielkiej ilości w spermie.
 

Wzrost temperatury ciała = idealny moment na poczęcie

Nie zawsze wspomniany wzrost świadczy o owulacji – dlatego ta metoda planowania dziecka często zawodzi. Zamiast zwróć uwagę na obserwowanie regularności cyklu oraz długość jego trwania. Największe szanse na zajście w ciążę są w okolicach połowy cyklu.
 

Pragniesz dziecka? Seks wyłącznie w dni płodne!

Żywotność plemników w ciele kobiety wynosi około 6 dni. Oznacza to, że jeśli kochaliście się przed owulacją, to również macie szansę na dziecko. Ograniczając się tylko do dni płodnych, zmniejszamy nasze szanse na ciążę.
 

Syrop na kaszel zwiększa płodność

Istnieje przekonanie, że syrop, który rozrzedza śluzówkę w gardle, wpływa również na gęstość śluzu w pochwie, co zwiększa szansę na zajście w ciążę. Nie jest to do końca nieprawda, ale żeby tak się stało, należałoby wypić takiego syropu na kaszel taką ilość, że spokojnie można byłoby go przedawkować i trafić do szpitala.
 

Podczas karmienia piersią, kobieta nie może zajść w drugą ciążę

To jedna z metod antykoncepcji młodych mam, która zawodzi. Do niedawna uważano, że prolaktyna, która jest hormonem wydzielanym przez mózg mamy karmiącej, chroni przed ciążą, bo dzięki niej poziom płodności spada - wywołana zostaje tzw. niepłodność laktacyjna.
To nieprawda - laktacja i karmienie dziecka piersią nie chronią przed zajściem w kolejną ciążę!
 

Za drugim razem zawsze jest łatwiej…

... łatwiej zajść w ciążę, znieść bolączki ciążowe, a potem – prościej urodzić...
To nieprawda, przynajmniej jeśli chodzi o to pierwsze. Może zdarzyć się tak, że kobieta, która na początku miała problemy z zajściem w ciążę, przy drugim dziecku zobaczy dwie kreski na teście dosyć szybko, ale nie ma na to 100-procentowej pewności. Ciąża to potwierdzenie w tym samym czasie płodności kobiety i mężczyzny, a to może się zmieniać w czasie i za drugim razem, może być również o wiele trudniej.
 
Zobacz też: Porady na temat płodności. Chcą być hitem a są zwykłym mitem!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?