Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

10 sposobów, by zapobiec SIDS

| aktualizacja: 14.11.2016 | 10

Nagła śmierć łóżeczkowa to nagła śmierć niemowlęcia podczas snu. Znane są jej przyczyny i nie musi spędzać snu z powiek rodziców.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
niemowlę, noworodek, dziecko, sids, śmierć łóżeczkowa, sen
fot. © S.Kobold - Fotolia.com

Wiadomo, co jest przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej. Wiadomo też, jak się przed nią chronić. Zdarza się bardzo rzadko i wcale nie musi spędzać snu z powiek młodej mamy. Zespół nagłej śmierci niemowlęcia – nazywany skrótem SIDS od angielskiej nazwy Sudden Infant Death Syndrome – to koszmar debiutujących rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko uśnie i już się nie obudzi? Przeczytaj ten tekst.

SIDS można zapobiegać, jeśli dziecko...

...śpi na plecach

To najbezpieczniejsza pozycja dla maluszka. Jeśli czasem ulewa, układaj go na boku, podpierając plecy zrolowanym kocykiem lub podkładaj pod nogi łóżeczka od strony główki książki. Z badań wynika, że SIDS częściej zdarza się dzieciom, które śpią na brzuchu. Nie zapominaj jednak, że ta pozycja pozwala ćwiczyć mięśnie karku, gdy dziecko podnosi główkę, a także zapobiega kolkom. Układaj tak maluszka, gdy nie śpi i gdy możesz mieć go na oku.

...usypia w swoim łóżeczku

Choć spanie z noworodkiem ułatwia karmienie piersią, nie jest zalecane przez specjalistów. Takie stanowisko popiera m.in. Amerykańska Akademia Pediatrii – jej zdaniem to rozwiązanie zwiększa ryzyko SIDS.

Sprawdź, jak układać niemowlę do snu

...leży bez misiów

Choć maskotki uroczo wyglądają w łóżeczku, lepiej odłożyć je na półkę. Nawet kilkudniowe dzieci mogą przemieszczać się po łóżeczku  przypadkowo zaplątać się w objęcia pluszaka.

...nie ma poduszki

Jest niepotrzebna przez pierwsze sześć miesięcy. Zrezygnuj z niej nie tylko ze względu na bezpieczeństwo dziecka (jest ryzyko, że gdy maluszek wtuli w nią nosek, nie będzie mógł oddychać). Dla kręgosłupa lepiej, by dziecko leżało prosto.

...ma nowy materacyk

W wysłużonym czy zbyt miękkim dziecko może się zapadać. Skutkiem złej pozycji podczas leżenia są nie tylko wady postawy, ale też problemy z oddychaniem.

Sprawdź, jak bezpiecznie podnosić niemowlę

...nie jest narażone na dym

To, że nie palisz przy dziecku, to żadne usprawiedliwienie. Toksyczne substancje z dymu papierosowego osiadają na ubraniu, pościeli, skórze, są obecne w powietrzu, które wydychasz i mogą dostać się do organizmu malucha. Dzieci palących rodziców są bardziej zagrożone na nagłą śmierć łóżeczkową, ale nie tylko – są też bardziej zagrożone alergią, astmą, infekcjami górnych dróg oddechowych. Wolniej również rośnie ich masa ciała.

...sypia w chłodnym pokoju

Nowo narodzone dzieci nie potrzebują cieplarnianych warunków, które często próbują im stworzyć troskliwi rodzice. Gdy temperatura otoczenia nie przekracza 20–21oC lepiej się oddycha i śpi.

...ma lekkie ubranko

Nawet noworodek nie musi mieć na sobie więcej warstw odzieży niż dorośli. Aby nie zmarzł, wystarczy lekkie nakrycie, np. cienka kołderka lub ażurowy kocyk, które pozwolą skórze oddychać.

...jest karmione piersią

Pokarm mamy to najlepsze, co możesz dać dziecku, aby mogło się dobrze rozwijać. Jak to się ma do SIDS? Maluszki, które są karmione naturalnie, często budzą się w nocy, ich rodzice są też bardziej wyczuleni na ich sen.

...ssie smoczek

Podawanie smoczka uspokajacza noworodkom budzi kontrowersje. Dziecko, które z niego korzysta, może mieć problemy z właściwym chwytaniem piersi. Ale ssanie smoczka, zdaniem m.in. Amerykańskiej Akademii Pediatrii, zmniejsza ryzyko SIDS, bo działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Aby uniknąć kłopotów z laktacją, warto poczekać z podaniem smoczka do drugiego miesiąca, gdy ssanie piersi nie będzie już sprawiało dziecku kłopotu.

Zobacz, co potrafi trzymiesięczne niemowlę

To już ustalono

  • Naukowcy są niemal pewni, że przyczyną SIDS są zaburzenia w pracy dwóch obszarów mózgu, które kontrolują oddychanie i przełykanie. Gdy śpimy, bezwiednie odkrztuszamy ślinę, która zbiera się u wlotu do dróg oddechowych. Wtedy wstrzymujemy oddech. Niektóre dzieci zapominają znów zaczerpnąć powietrza.
  • SIDS zdarza się bardzo rzadko. Dotyczy dzieci między 2. tygodniem a 6. miesiącem życia. Przestrzeganie wymienionych zasad pomaga zmniejszyć jego ryzyko.
  • Monitor oddechu może chronić przed SIDS. Może on jednak dawać też fałszywe sygnały, więc poleca się go wcześniakom, niemowlętom, u których doszło do zatrzymania oddychania po narodzinach, u dzieci, u których rodzeństwa wystąpił SIDS.

Konsultacja: prof. n. med. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

nika5150
nika5150 | 2016-10-25 17:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Odkad pamietam mówiono ze malego dizecka nie kładzie sie na plecach zeby sie nie zakrztusiło etc. a teraz to najbezpieczniejsze? świat wariuje

Odpowiedz

Dominika
Dominika | 2016-08-19 14:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co ma wspólnego SIDS ze szczepieniami? To jakaś totalna bzdura i ciemnogród. Przez takie rozprzestrzenianie fałszywych informacji o szczepieniach powracają choroby, które już dawno powinny nie występować :[. Olga! Miej trochę oleju w głowie i przestań wypisywać banialuki. A jeżeli nie masz zamiaru, to doradzam zakup wideł i pochodni. Trzeba spalić czarownicę na stosie!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | Dominika | 2017-10-11 14:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie 😊 większej głupoty nie słyszałam 😂

Odpowiedz

Monia
Monia | 2016-06-13 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie palić papierosów!!!

Odpowiedz

OLGA
OLGA | 2016-05-27 11:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jest jeden naprawde skuteczny NIE SZCZEPIC

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ignacy
Ignacy | OLGA | 2016-06-07 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Glupia jesteś!!!

Odpowiedz

preczzgłupotą
preczzgłupotą | OLGA | 2016-08-07 06:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasne, martwe dziecko drugi raz nie umrze - świetny pomysł!

Odpowiedz

janna
janna | OLGA | 2017-02-08 11:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesteś durna jak sto koni. Szczepienia nie mają nic wspólnego z Sids.

Odpowiedz

anika
anika | 2015-10-11 12:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlatego zainwestowałam w nianię z monitorem oddechu. I nie żałuję!

Odpowiedz

zenolka
zenolka | 2015-04-13 16:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

SIDS to chyba najbardziej co mnie przeraża....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?