Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ten jeden błąd może być przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej dziecka!

| aktualizacja: 05.11.2016 | 2

Wszyscy wiemy, czym jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Często jednak zapominamy, że bezpieczeństwo dziecka jest ważne nie tylko w łóżeczku, ale także... w foteliku samochodowym.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Śmierć łóżeczkowa w foteliku samochodowym
fot. Fotolia
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, w skrócie SIDS (od angielskiej nazwy Sudden Infant Death Syndrome) spędza sen z powiek młodym rodzicom. To nagła śmierć zdrowego dziecka, której przyczyny nie są do końca jednoznaczne.

Rodzice szukają informacji o przyczynach SIDS i zasadach bezpieczeństwa podczas snu w łóżeczku – spanie na pleckach czy unikanie dymu papierosowego zmniejszają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Niestety, niewielu rodziców wie, że przewożąc dziecko w foteliku samochodowym bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, również narażamy je na śmierć.

Jakie zachowania rodziców mogą zwiększyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej?

1. Usypianie dziecka w foteliku

To jedna z najpopularniejszych metod usypiania niemowląt. Gdy malec jest niespokojny i płacze, zabieramy go na krótką przejażdżkę samochodem... Spanie na pleckach jest najbezpieczniejszą pozycją, by uniknąć nagłej śmierci łóżeczkowej, jednak spanie w foteliku nie jest bezpieczne. Według amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich, niemowlęta powinny spać wyłącznie w łóżeczkach – spanie w foteliku zwiększa ryzyko uduszenia.

2. Przykrywanie dziecka w foteliku kocykiem

Przegrzanie jest jedną z przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej, dlatego tak ważne jest wietrzenie pokoju malca i zakładanie mu do snu lekkiego, przewiewnego ubranka. Podobne zasady obowiązują przy przewożeniu niemowląt w fotelikach samochodowych. Nie przykrywaj dziecka dodatkowym kocykiem, pamiętaj też, żeby zdjąć maluchowi kurtkę (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).

3. Dawanie dziecku maskotek i dodatkowych poduszek

Spanie z pluszakami czy poduszkami zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niezależnie od miejsca, w którym śpi malec. Rodzice tak bardzo skupiają się na bezpieczeństwie maluszka w łóżeczku, że zapominają, że podczas jazdy samochodem obowiązują te same zasady. Jeśli malec wtuli się w poduszkę lub misia, może mieć trudności ze złapaniem oddechu.

4. Używanie nieoryginalnych akcesoriów i części fotelika

Foteliki samochodowe są bezpieczne tylko wtedy, jeśli wszystkie elementy są fabrycznie nowe, przetestowane przez producenta. Niektóre firmy produkują foteliki z uniwersalnymi akcesoriami, żeby pasowały do różnych modeli fotelików. Kiedy kupujemy nieoryginalną część, np. oparcie pod główkę, ryzykujemy, że malec będzie leżał w foteliku w nieprawidłowej pozycji. Zaśnięcie w pozycji, w której oddychanie jest utrudnione przez złe ułożenie klatki piersiowej, może grozić SIDS.

Wiedziałyście, jak dbać o bezpieczeństwo maluszka w foteliku samochodowym?

Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o śmierci łóżeczkowej
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Mama
Mama | 2017-11-29 23:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury tu piszecie.. masakra.. moja córka miała wszystko na odwrót. Tzn bez pluszaków.. itp itd. a i tak ledwo co ja odratowalam.. jedne wielkie bzdury.. córcia przeżyła śmierć łóżeczowana szczescie.. dobrze że to było wtedy kiedy akurat wstawałam sprawdzic Jak się ma moja corcia a byla 7 rano. Parę minut wcześniej słyszałam jak z boczku przewraca się na plecki.. i potem masakra.. nawet nie mam sił tego wspominać.. na szczęście się udało. Córcia zdrowa

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mini
Mini | Mama | 2017-11-30 09:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie przeżyła bym tego. Wielki szacunek dla Pani

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?