Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak żyć w szczęśliwym związku? – walentynkowe porady psychologa i seksuologa

| aktualizacja: 11.02.2015 | 0

Jak stworzyć szczęśliwy związek szczególnie po wielu latach spędzonych razem? Kiedy już znamy najgorsze maniery partnera a wieczór we dwoje przerywają dobiegające z pokoju głosy dzieci? Jak dbać o związek, by dał nam spełnienie? - posłuchaj porad ekspertów (audio)

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
walentynki
fot. Fotolia.pl

Małżeństwa z długim stażem, długoletnie związki partnerskie, poszukujący miłości i po raz pierwszy zakochani – 14 lutego wiele osób chce w sposób niezwykły uczcić Święto Zakochanych. Jak twierdzi psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, to wpływ kultury zachodniej, która gloryfikuje idealną miłość. Co warto zrobić w Walentynki, aby przez pozostałe dni w roku cieszyć się udaną relacją z bliską osobą – wysłuchaj porad psychologa i seksuologa.

Gdzie ta namiętność sprzed lat?

Miłość od pierwszego wejrzenia, zakochanie do końca życia, zauroczenie na zabój – takie obrazy wielkiego uczucia tkwią w umysłach ludzi dzięki kulturze, tradycji i normom społecznym.
– Przedstawienie kultury zachodniej hołdują przekonaniu, że ludzie pobierają się, bo po prostu kochają się – mówi prof. Katarzyna Popiołek, psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach i dodaje, że w prawdziwym życiu zwycięża jednak natura. – Niestety namiętność nie może trwać wiecznie, bo człowiek spaliłyby się i nie miał czasu na dzieci, pracę i zmianę świata. Namiętność musi wygasnąć, ale nie zostawia nas w pustce, bo jednocześnie tworzy się intymność – dodaje prof. Popiołek.
 
 

Co zrobić, aby walentynkowa randka w przerodziła się w poważną relację?

– Warto zadbać o wiele aspektów między innymi o komunikację emocjonalną, mówić, o swoich potrzebach, lękach, ważnych aspektach w relacji z drugą osobą – mówi Izabela Jąderek, seksuolog SWPS.

Badania seksuologów pokazują, że seks powinien współistnieć z bliskością emocjonalną.
– Aby seks był dopełnieniem miłości warto, aby partnerzy wcześniej się poznali tak, aby nie łączyła ich tylko relacja fizyczna – dodaje Izabela Jąderek.

Źródło: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

Czytaj też: Jak dwie połówki jabłka.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?