Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

W 3.trymestrze ciąży nie powinno się spać na plecach?

| 23.11.2016, aktualizacja: 23.11.2016 | 0

Nowe doniesienia wskazują, że taka pozycja może mieć poważne konsekwencje dla życia i zdrowia dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. Fotolia
Naukowcy z Nowej Zelandii przebadali grupę kobiet, by potwierdzić, czy pozycja przyjmowana w czasie snu, może mieć jakiś wpływ na ryzyko śmierci wewnątrzmacicznej. Pod uwagę wzięto ciężarne, które były w zaawansowanej ciąży i nie były obciążone żadnymi chorobami, mogącymi mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Czytaj także: W jakiej pozycji spać w ciąży?

Wykazano, że złe ułożenie ciężarnej, może spowodować przypadki ostrego niedotlenienia, co zmniejsza aktywność płodu.30 kobiet podłączono do EKG i badano, jaki wpływ na płód ma przyjmowana przez nie pozycja w czasie snu. Były to pozycja: boczna prawa, boczna lewa, półleżąca, oraz leżąca na plecach. Zanotowano wszelkie zmiany  i dokonano analizy.

Potwierdzono, że pozycja leżąca oraz półleżąca, ma wpływ na zmienność rytmu serca dziecka. To może spowodować niedotlenienie, oraz bardzo poważne konsekwencje z tym się wiążące. Gdy kobiety były na plecach lub ich prawej stronie, płody pozostawały w stanie uśpienia, który jest związany z użyciem mniejszej ilości tlenu.

Czytaj: Wewnątrzmaciczna śmierć płodu.

Hannah Knight z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, zasugerowała, że obserwacje płynące z badań naukowców z Nowej Zelandii są na razie wstępne. Warto oczywiście dokładnie je przeanalizować i dogłębnie zbadać, zanim zapadnie oficjalne stanowisko. Póki co, kobieta powinna przyjąć pozycję wygodną w ostatnich miesiącach ciąży.

Jaka dla Ciebie była najwygodniejsza pozycja w ostatnich miesiącach  ciąży?

Czytaj także:
Jaka pozycja do snu w czasie ciąży?

źródło: onlinelibrary.wiley.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?