Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy dzieci mogą pić wodę z kranu? – wyjaśnia ekspert z IMID

| aktualizacja: 02.06.2017 | 2

Coraz częściej słyszymy, że woda kranowa ma świetną jakość i powinniśmy pić ją bez obaw. Pytamy specjalistę od żywienia dzieci, czy można podawać ją również najmłodszym.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Najmłodsze dzieci powinny dostawać tylko produkty, które są w 100 procentach bezpieczne i nie zaszkodzą ich zdrowiu. Jaką zatem wodę mogą pić? Sprawdzamy, czy woda z kranu jest zdrowa i kiedy oraz komu można ją podawać, a kiedy najlepszym rozwiązaniem jest woda butelkowana?

Czy dzieciom można podawać wodę z kranu?

To zależy od tego, w jaki sposób woda jest uzdatniana i skąd się ją pozyskuje – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, ekspertka programu „Po stronie natury”. – W Polsce 60 proc. wód wodociągowych czerpie się ze studni głębinowych. Wody te są coraz wyższej jakości, dopuszcza się je np. do picia w szkołach. Ujęcia wody wodociągowej zdatnej do picia znajdują się już w większości tego typu placówek – tłumaczy ekspertka. Prof. Weker podkreśla, że najmłodsze dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym mogą pić wodę kranową, tylko jeśli mamy pewność, że została sprawdzona i ma dobrą jakość. Do wyboru mamy również wody butelkowane, która są specjalnie przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci i zostały zaopiniowane przez jednostki pediatryczne.

Woda dobrej jakości – co to znaczy?

Prof. Weker wyjaśnia, że woda dobrej jakości musi mieć odpowiedni skład chemiczny i czystość mikrobiologiczną. Dla najmłodszych dzieci jest to woda niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Najlepiej jeśli jest pozyskiwana ze źródeł głębinowych, które są oddzielone od działań zewnętrznych człowieka. Wszystkie wody zalecane do picia przez dzieci muszą spełniać dość restrykcyjne wymagania dotyczące składu jakościowego i ilościowego. Musimy pamiętać o tym, że dla dzieci, które nie skończyły roku, woda powinna być przegotowywana. Tak mówią wszystkie przepisy dotyczące przygotowania mleka modyfikowanego: przegotuj wodę, ostudź do właściwej temperatury i dopiero wsyp odpowiednią ilość proszku. Dopiero dziecko, które osiągnęło wiek powyżej 12 miesięcy, może pić wodę butelkowaną bez uprzedniego jej przegotowania.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ewa
Ewa | 2017-09-25 16:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak byłam w ciaży to cały czas butelkową wodę piłam cisowiankę. Później dziecku też dawałam taką. Moim zdaniem jest zdrowsza niż ta płynąca z kranu.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-06-13 12:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Osobiście nie daje wody dziecku bezpośrednio z kranu. Nawet sama jej nie pije bo jednak nie wiadomo co tam jest. Niby woda jest czystsza niż kilka lat temu ale wolę dmuchać na zimną. W domu mam taki specjalny aktywny kubek z H2O (zamawiałam w internecie), do którego przelewam wodę z kranu i on zmienia strukturę wody i taką podaję dziecku. Smakuje inaczej i zdrowsza jest.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?