Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

7 pytań o jąkanie się dziecka

| aktualizacja: 02.06.2015 | 3

Zacina się, powtarza niektóre sylaby lub wyrazy... Jąkanie często jest rozwojowe. Zwykle mija, choć u niektórych dzieci się utrzymuje. Zobacz, co warto wiedzieć o jąkaniu się.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
mama, dziecko, niemowlę, mowa, słowa, litery
fot. fotolia

Już dwuipółletnie dziecko, które podczas mówienia zacina się, powinno spotkać się z logopedą. Zresztą do specjalisty warto pójść zawsze, gdy w mowie dziecka pojawi się coś niepokojącego. Dlaczego? Im wcześniej zacznie się terapię, tym lepiej dla dziecka. Wielu rodziców przyjmuje postawę: "Samo minie", ale ocenę, czy dziecku potrzebna jest pomoc, lepiej zostawić logopedzie.

1. Kiedy u dziecka pojawia się jąkanie?

Jąkanie pojawia się najczęściej między 2. a 3. rokiem życia. W tym czasie rozwój intelektualny dziecka przewyższa możliwości aparatu mowy – umiejętność wypowiadania myśli rozwija się dużo później niż myślenia. Choć dziecko zna wiele słów, jeśli jego aparat mowy nie jest jeszcze dostatecznie sprawny. A wtedy może się jąkać, szczególnie jeśli jego wypowiedzi towarzyszą spore emocje.

Zobacz, jak rozwija się mowa 3-latka

2. Dlaczego dziecko zaczyna się jąkać?

Dziecko zacina się, bo ma coś ważnego do powiedzenia lub obawia się, że dorośli nie słuchają go z uwagą. Czasem dlatego że, jest speszone, ośmieszane, nakłaniane do recytacji wbrew swojej woli lub coś je zaskoczy. W takiej sytuacji zacina się na początkowej części wypowiedzi – powtarza sylaby, a nawet całe wyrazy, często te mające znaczenia gramatyczne, jak spójniki i przyimki.

3. Czy jąkanie się minie samo?

Większość dzieci wyrasta z tej niepłynności mowy nawet bez terapii, ale nie ma gwarancji, że rozwojowa niepłynność mówienia minie sama z siebie. Im dziecko jest starsze, tym mniejsze są szanse na to, że samo przestanie się jąkać.

Zobacz też, 5 najlepszych zabaw logopedycznych dla czterolatka

4. Jakie objawy jąkania powinny zaniepokoić?

Tiki, mruganie oczami, ruchy głową lub grymasy twarzy towarzyszące jąkaniu - te objawy powinny cię zaniepokoić. A także, kiedy dziecko coraz częściej się zacina. Niepokoić powinno także to, że dziecko, starając się poprawnie wysłowić, napina mięśnie twarzy i ma kłopoty z oddychaniem. Dopóki jest małe, nie zdaje sobie z sprawy, że jąkanie to jakiś problem. Ta świadomość przychodzi około piątego, szóstego roku życia. Wtedy może do tego pojawić się strach przed mówieniem, dziecko zacznie unikać pewnych słów, dźwięków. Niestety, silne emocje, które temu towarzyszą, sprawiają, że jąkanie się nasila. W takiej sytuacji terapia logopedyczna jest niezbędna, przyda się też pomoc psychologa.   

Zobacz, jak wspierać rozwój mowy dziecka - film


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

dziecko
dziecko | 2017-12-02 17:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jąkałam się do 17 roku życia, mój brat ma 16 i ciągle się zacina, traci wątek, mówi wolno i nerwowo.
Akurat u w moim przypadku był problem z przekonaniem, że i tak mnie nikt nie słucha. Kiedy charakter stał się dominujący zaczęłam mówić bardzo płynnie, z entuzjazmem, tak aby zaciekawić

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-10-12 22:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jąkanie jest naprawdę niefajne, jednak jest na to recepta :)
Centrum Pansofia

Odpowiedz

mama
mama | 2007-12-05 10:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zauważyłam jakiś czas temu że moja córeczka czasami się jąka.Najbardziej wtedy gdy jest bardzo rozłoszczona.Zdarza się też jąkać gdy ktoś jej przerywa w mówieniu albo jej nie słucha.Nawet wtedy gdy córka chce coś powiedzieć ale osoba która jej słucha uprzedza jej wypowiedżNamawiam więc aby nie przerywać dzieciom podczas rozmowy z nami(rodzicami,dziadkami itp.) i słuchać ich uważnie co mają do powiedzenia.Wydaje się to trudne ale łatwiej zwrócić uwagę dorosłej osobie by wysłuchało spokojnie twojego dziecka niż aby dziecko w przyszłości miało problemy w mówieniu.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?