Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe

| 30.06.2014, aktualizacja: 03.04.2017 | 4

Foteliki samochodowe są po to, aby dziecko w aucie było bezpieczne. Często o tym zapominamy podczas zakupów, kierując się ceną i wyglądem fotelika. O czym warto pamiętać kupując fotelik samochodowy? Jakie błędy popełniamy przy jego montażu?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
miś, przytulanka, samochód, pas
fot. © Pascal Huot - Fotolia.com

Kupię fotelik, bo za jego brak grozi mandat

Zamontowanie fotelika samochodowego w pojazdach osobowych jest prawnym wymogiem. Brak fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł (6 punktów karnych). Przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią, że dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu powinno być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym aż do 12. roku życia. 
Poza tym, fotelik powinien być dobrany pod kątem wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać warunki techniczne. Nie należy przy tym przewozić dziecka w foteliku, tyłem do kierunku jazdy, na przednim siedzeniu samochodu, który włączoną poduszkę powietrzną. 
Kupując fotelik samochodowy, często wybieramy najtańszy model, nie zwracając uwagi na to, czy pasuje on do naszego samochodu, czy też nie. Sadzamy w nim dziecko i czujemy, że wszystko zrobiliśmy właściwie. Niestety, nie każdy fotelik samochodowy gwarantuje bezpieczeństwo dziecka, gdy dojdzie do wypadku. Każdy za to fotelik gwarantuje, że nie otrzymamy mandatu. Co jednak powinno być dla nas ważniejsze? 
Często zapominamy, że wybór fotelika samochodowego  to nie wszystko. Żeby fotelik spełniał swoją funkcję i przewożenie dzieci było bezpieczne – należy go właściwie zamontować. 

Fotelik dla noworodka i niemowlaka

Na rynku jest wiele rodzajów fotelików samochodowych. Ich dobór zależy od wagi dziecka. W fotelikach o najniżej klasie wagowej – 0-13 kg – należy sprawdzić, czy głowa dziecka nie wystaje poza stelaż i jak ustawione są ramiona. Foteliki w tej klasie są montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy. Noworodek i niemowlę ma jeszcze bardzo delikatny kręgosłup, któremu należy zapewnić odpowiednie podparcie. Podczas wypadku siła nacisku w foteliku 0-13 kg jest rozłożona na całą powierzchnię pleców. Zmniejsza tym samym obciążenie szyi. 

Zobacz też: Ranking fotelików samochodowych dla dzieci i niemowląt

Nieprawidłowy kąt nachylenia fotelika

W przypadku fotelików dla noworodków i niemowlaków, należy pamiętać, aby cała podstawa dotykała siedziska kanapy samochodowej. Dodatkowo, kąt nachylenia pomiędzy pionem a linią pleców dziecka, powinien wynosić od 30 do 45 stopni. Często w ogóle nie zwracamy na to uwagi. Tymczasem, gdy fotelik jest ustawiony pod nieprawidłowym kątem nachylenia – nie spełnia swojej funkcji. Co więcej, siła nacisku podczas hamowania będzie oddziaływała na głowę i szyję dziecka. Podczas wypadku konsekwencje mogą być bardzo poważne. 

Zobacz także: Jak układać dziecko w foteliku samochodowym? (video)

Nieprawidłowy dobór fotelika do posiadanego samochodu

Samochody mają różnie wyprofilowane siedziska i może to wpłynąć na prawidłowy montaż fotelika samochodowego. Często jednak o tym zapominamy, kierując się ceną lub wyglądem fotelika. Należy zatem sprawdzić czy fotelik w samochodzie jest stabilny – nie może się kołysać i przesuwać po zamontowaniu.

Pamiętaj! Sprawdź, czy fotelik pasuje do twojego modelu samochodu, przed jego zakupem. 

Fotelik dla starszego dziecka

Tak jak w przypadku fotelików dla noworodków i niemowlaków, tak samo przy zakupie fotelików ustawianych przodem do kierunku jazdy, należy wybrać model pasujący do wagi dziecka. Należy również dokładne zapoznać się z instrukcją. Montaż powinien przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Istotną kwestią w przypadku montażu fotelików przodem do kierunku jazdy są prawidłowo przeprowadzone basy bezpieczeństwa. To one utrzymują fotelik i dziecko w bezpiecznej pozycji. Należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy podróżujemy z dzieckiem. Pasy nie mogą być splątane, a zagłówek powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości. 
Montując fotelik przodem do kierunku jazdy, powinniśmy wykorzystać wszystkie mocowania, które wpływają na stabilność fotelika. Pasy powinny przylegać do ciała dziecka. 
Fotelik dla noworodka zamieniamy na fotelik samochodowy dla starszego dziecka, tylko w razie konieczności. Nie decydujmy się na ten krok tylko dlatego, że chcemy jak najszybciej widzieć twarz dziecka w tylnym lusterku. 

Nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa

Spiesząc się, niekiedy nie zwracamy uwagi na to jak zapinamy pasy w foteliku samochodowym. Wydaje nam się, że dziecko siedzi wygodnie, ma prawidłową postawę, chwytamy pasy, słyszymy charakterystyczny „klik” i spokojnie siadamy za kierownicą. 
Tymczasem, nieprawidłowo zapięte pasy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka podczas wypadku. Pasy powinny być starannie przewleczone przez obudowę, nie mogą się zaginać. Powinny być dobrze napięte, nie mogą ocierać szyi dziecka. W przypadku fotelików dla noworodków – nigdy nie wieszaj niczego na uchwycie do przenoszenia fotelika. Powinien być ustawiony według zaleceń producenta. 
Na funkcję pasów bezpieczeństwa wpływa także ubranie dziecka w okresie zimowym. Zbyt gruba i puchowa kurtka może sprawić, że pasy nie będą odpowiednio dopasowane do ciała. 
Podczas jazdy należy również zwrócić uwagę czy dziecko nie przekłada rąk przez pasy i nie umieszcza ich pod pachą. Kilkuletnim dzieciom można już wytłumaczyć do czego jest potrzebny fotelik samochodowy i jaką funkcję pełnią pasy bezpieczeństwa. Należy te informacje powtarzać, aby dziecko dobrze je zapamiętało. 

Zobacz: Fotelik samochodowy Cabrio Fix, Maxi Cosi

Podstawka zamiast fotelika?

Nie da się jednak ukryć, że dość często zbyt szybko chcemy z fotelika zrezygnować na rzecz samej podstawki. Niektórzy rodzice, mogą się zastanawiać, od kiedy przesadzić dziecko na podstawkę. I czy w ogóle jest to dozwolone? Otóż, według przepisów możemy przewozić dziecko w foteliku ochronnym lub „(…) innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.” – Art. 39 punkt 3 Kodeksu Drogowego. 
Minimalne wymagania, które stawia się fotelikom samochodowym, określane przez przepisy homologacji, nie wymagają stosowania oparcia dla dzieci, których waga przekroczyła 15 kg. Przepisy wymagają jedynie podparcia obszaru miedniczego – co według nich – zapewnia podstawka. Jest ona również znacznie tańsza od tradycyjnych fotelików samochodowych. Nie posiada jednak żadnych zabezpieczeń głowy, ani górnych części ciała.  Wystarczy przyjrzeć się testom zderzeniowym. 


Dziecko na podstawce uderza głową w szybę, nie ma stabilnego oparcia po bokach. Samo siedzisko niekiedy jest źle dobrane i podczas jazdy się przemieszcza. Podstawkę montuje się przeplatając dolną część pasów pod łokietnikami – wzdłuż miednicy dziecka. Siedzisko nie posiada żadnych dodatkowych uchwytów na pasy.
Podstawka samochodowa nie gwarantuje takiego samego bezpieczeństwa, co fotelik samochodowy. Jedyne przed czym nas uchroni, to przed mandatem. 

Zobacz: Fotelik samochodowy King Plus (Romer)

O czym warto pamiętać montując fotelik samochodowy?

Wybierając fotelik weź pod uwagę wagę dziecka.
Kupując fotelik sprawdź, czy pasuje do twojego samochodu.
Ustaw fotelik pod odpowiednim kątem.
Fotelik musi być stabilny.
Sprawdź czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte.
Dwa razy się zastanów, przed wyborem podstawki samochodowej. 

Polecamy: 9 wesołych zabaw z dzieckiem na czas podróży
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

kasia
kasia | 2014-07-28 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam bardzo fajny blog :)
mojeszczesliwedziecko.pl

Odpowiedz

Kamil na-kawe.net
Kamil na-kawe.net | 2014-07-22 04:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chcesz o tym temacie podyskutować z mamami z okolicy? Umów sie na wspólny spacer z pociechami poprzez serwis na-kawe.net i wymień się swoim doświadczeniem.

Odpowiedz

Avia
Avia | 2014-07-02 16:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super, ale polecam doczytać o fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Polecam blog osiemgwiazdek. Dziecko powinno jezdzic tyłem do 4 roku życia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

karol
karol | Avia | 2015-01-22 15:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chodziło o tyłem na przednim siedzeniu gdzie jest poduszka... a nie w ogole tylem...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?